PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wysokie zarobki technika dentystycznego są… niegodziwe

ms
26-06-2017, 12:21
Wysokie zarobki technika dentystycznego są… niegodziwe Zarabiać godziwie jest ...niegodziwie (foto: pixabay)
3 tys. zł brutto jest niegodziwe, ustalone ponad granice płacy słusznej, sprawiedliwej i zapewniającej godne utrzymanie – do takiej konstatacji doszli urzędnicy ZUS, analizując uposażenie technika dentystycznego.

Z decyzją ZUS nie zgodziła się kobieta, której zakwestionowano wysokość uposażenia.

Sprawa trafiła do sądu.

W ocenie sądu I instancji, należało wyjaśnić, czy ustalenie wysokości wynagrodzenia ubezpieczonej w kwocie 3 tys. zł brutto miesięcznie daje podstawy do uznania, że jest rażąco zawyżone i zostało ustalone przez strony stosunku pracy z zamiarem nadużycia prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Sad okręgowy uznał, że przedstawione dokumenty wskazują, iż kobieta posiadała najwyższe kwalifikacje spośród wszystkich zatrudnionych pracowników. Ukończyła studia wyższe licencjackie  technik dentystycznych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, studia magisterskie na tej uczelni oraz studia inżynierskie na Politechnice Łódzkiej, dodatkowo odbyła szereg szkoleń i kursów z zakresu technik dentystycznych. Posiadała również doświadczenie zawodowe bowiem pracowała od 2012 r.

Tym samym zasadne jest przyjęcie, że ubezpieczona posiadała najwyższe kwalifikacje potrzebne nie tylko do należytego wykonywania czynności powierzonych jej przez pracodawcę, ale i do wykonywania czynności samodzielnie bez nadzoru (istniała możliwość nadzorowania przez nią innych pracowników podczas nieobecności pracodawcy).

Statystycznie mediana wynagrodzeń techników dentystycznych oscyluje w przedziałach 2300 - 3744 -3975- zł brutto, co oznacza, iż 50 proc. otrzymuje wynagrodzenie od 3744 - 3975 zł, a 50 proc. rzędu 2300 - 3744.

Uzasadnienie decyzji organu rentowego, określające wysokość wynagrodzenia kobiety na poziomie minimalnego wynagrodzenia na tej podstawie, że zastępujący ją pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne, a więc będzie to adekwatne do czynności wykonywanych przez kobietę i z tej racji – godziwe, jest - w ocenie Sądu - arbitralne i dowolne. Poza tym deprecjonuje wartość wyższego specjalistycznego wykształcenia w szczególnej dziedzinie i zrównuje je z pracami niewykwalifikowanymi, nie wymagającymi żadnych umiejętności.

Sędziowie uznali zatem, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne kobiety wynosi 3 tys. zł.

ZUS wniósł apelację od tej decyzji. Apelacja została odrzucona.

Sygn. akt I AUa 485/16 - Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ZUS   technik dentystyczny  

POLECAMY W SERWISACH