PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyrok sądu lekarskiego nie przesądza o winie dentysty

08-01-2013, 23:56
Wyrok sądu lekarskiego nie przesądza o winie dentysty (foto: infoDENT24.pl)
Wyrok sądu lekarskiego nie przesądza o winie dentysty (foto: infoDENT24.pl)
Pacjent, który wygrał spór z lekarzem dentystą przed sądem lekarskim, nie może żądać od stomatologa zwrotu zapłaty za usługę. 

Jeden z pacjentów skierował do sądu lekarskiego skargę przeciwko dentyście, który niewłaściwie wykonał usługę. Skarżący sprawę wygrał i zwrócił się do lekarza o zwrot poniesionych nakładów na leczenie. Niesłusznie.

W takim przypadku pacjent nie ma prawa występować z roszczeniami pieniężnymi w stosunku do dentysty. Lekarz nie ma zatem obowiązku wypłaty gratyfikacji w postaci zwrotu równowartości za leczenie. Wprost przeciwnie, takie postępowanie jest niezasadne, gdyż wcale nie gwarantuje, że rozżalony pacjent i tak nie skieruje sprawy do sądu.
Co oznacza wyrok sądu lekarskiego?
Podobnie pomysł pacjenta (a takie się zdarzają), aby lekarz skorzystał z polisy OC i z wykupionego ubezpieczenia pokrył wydatek - jest w oczywisty sposób irracjonalny. Dla firmy ubezpieczającej podstawą wypłaty pieniędzy, pokrywających szkodę wyrządzoną pacjentowi, jest udowodnienie tej szkody, a takim dowodem dla ubezpieczyciela będzie tylko wyrok sądu powszechnego, a nie sądu lekarskiego.

Jedyną zatem instytucją, która może zobligować lekarza do wypłacenia pieniędzy na rzecz poszkodowanego, jest sąd cywilny, a dokładniej stosowny jego wyrok.

Stanowisko sądu lekarskiego w sprawie nie wiąże w żaden sposób sędziów sądu powszechnego, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki werdykt będzie brany pod uwagę. Nie zawsze jednak jest tak, że błąd lub niedopatrzenie lekarza skutkuje konkretną stratą po stronie pacjenta. Kwestię tę musi właśnie rozstrzygnąć sąd cywilny. Niestety bywa tak, i trzeba o tym pamiętać, że nawet tzw. kary honorowe, nakładane na lekarzy przez sądy lekarskie, wykorzystują pełnomocnicy procesowi pacjentów. Prawnicy, mając taki dowód w sprawie, żądają w sądach cywilnych wysokich odszkodowań.

Pamiętać trzeba i o tym, że w wielu przypadkach pacjenci nie dochodzą swoich racji przed sądem powszechnym, a to dlatego, że ewentualnie zasądzona kwota jest zbyt niska w stosunku do poniesionych nakładów (co do zasady istnieje przecież konieczność uiszczenia wpisu w sprawach cywilnych, chociaż oczywiście możliwe jest ubieganie się o zwolnienie od kosztów - całkowite lub częściowe).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   sąd   błąd dentysty   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH