PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wymagania dotyczące aparatury rtg w stomatologii są przesadzone

sta
07-08-2014, 06:47
Wymagania dotyczące aparatury rtg w stomatologii są przesadzone Nadzór nad sprzętem rtg w stomatologii - zbyt duże wymogi
Pojawiają się głosy różnych środowisk, reprezentujących przede wszystkim lekarzy - dentystów, którzy podnoszą - i słusznie - iż obowiązujące przepisy nakładają zbyt duże restrykcje i nadmiernie regulują kwestie korzystania przez lekarzy dentystów ze sprzętu RTG w ramach prowadzonej przez nich działalności. Obciążenia wiążą się nie tylko z koniecznością raportowania, ale też z ponoszenia wygórowanych środków finansowych w ramach prowadzonej działalności - Andrzej Cisło cytuje wypowiedź posła Damian Raczkowskiego, wygłoszoną podczas debaty sejmowej Komisji Zdrowia nad zmianami w Prawie atomowym.

Co prawda fizycy medyczni, a nawet technicy elektroradiologii będą mogli samodzielnie wykonywać testy specjalistyczne, ale dotyczy to fachowców zatrudnionych w jednostce ochrony zdrowia. Poza tym jednostka ta będzie musiała spełniać jeszcze inne wymagania - ocenia Andrzej Cisło.

Według autora strony Autonomia-dent.pl, należy zrobić co tylko można, aby w procesie zmian legislacyjnych doprowadzić do złagodzenia wymagań stawianych obecnie użytkownikom aparatury rtg stosowanej w stomatologii.

Andrzej Cisło przypomina, że od lat w Ministerstwie Zdrowia leży opinia prof. Jerzego Waleckiego - konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej mówiąca, iż obecne wymagania względem aparatury rtg w stomatologii są przesadzone. Pomocną w zmianach może być jedna z dyrektyw unijnych (z 2013 r.), która dopuszcza liberalizację procedur ochrony radiologicznej w stomatologii.

Podnoszone są głosy sugerujące zmniejszenie liczby licznych rygorów związanych z eksploatacją, a jednocześnie z kontrolą aparatów rtg, wykorzystywanych głównie w stomatologii, ponieważ „w jednym worku" mamy wszystkie pracownie, które wykorzystują promieniowanie jonizujące.

Przypomnijmy, o czym już pisaliśmy, że posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia zdążyli tuż przed wakacyjną przerwą przyjrzeć się senackim propozycjom zmian w ustawie Prawo atomowe. Senat wniósł poprawki mające na celu wyeliminowanie z ustawy obowiązku uzyskiwania certyfikatów przez fizyków medycznych lub inżynierów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH