• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyłączenie ze sprawy rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy

ms
05-08-2016, 08:39
Wyłączenie ze sprawy rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy Michał Grabiec, radca prawny
Czy możliwe jest wyłączenie ze sprawy rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy, który prowadzi postępowanie w sposób daleki od obiektywizmu? Na to pytanie infoDENT24.pl odpowiada Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego.

Czy lekarz dentysta może doprowadzić do wyłączenia rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy, który prowadzi postępowanie w sposób daleki od obiektywizmu?

W uchylonej ustawie o izbach lekarskich, a właściwie to w rozporządzeniu wydanym przez ministra zdrowia, było napisane wprost, że może.

W noweli nie ma już takiego zapisu. Jednak zupełnie niepoważne byłoby twierdzenie, że rzecznik lub członek sądu lekarskiego ma prowadzić postępowanie, mimo istnienia np. koligacji rodzinnych z obwinionym, czy pokrzywdzonym.

Orzeczenie takiego podmiotu byłoby dotknięte bardzo poważną wadą i strona niezadowolona z orzeczenia mogłaby wnosić o wznowienie postępowania.

Moim zdaniem można wyłączyć rzecznika, przytoczonych już oraz innych powodów, od danej sprawy, podobnie zresztą jak poszczególnych członków składu sądu lekarskiego.

*** 

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH