• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wydawanie oryginału dokumentacji medycznej z restrykcjami

smn
12-07-2016, 10:17
Wydawanie oryginału dokumentacji medycznej z restrykcjami Na zewnątrz praktyki tylko kopia dokumentacji (foto: pixabay)
Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w przepisach, które pozwolą na udostępnianie pacjentom jedynie kopii dokumentacji medycznej.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że oryginał dokumentacji medycznej powinien być przechowywany przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, natomiast na zewnątrz udostępniania byłaby jej kopia.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapowiada, że w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustaw o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w którym zaproponuje się wprowadzenie takiej zmiany.

Ostatnio Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z postulatem zmian w przepisach, które ograniczyłyby pacjentom dostęp do oryginałów dokumentacji medycznej.

Dotychczas sposoby udostępniania dokumentacji medycznej określa art. 27 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2016 r. poz. 186). Jednym z nich jest wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeśli żąda tego uprawniony organ lub podmiot.

Katalog podmiotów i organów, którym podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną, zawiera art. 26 ustawy. Przede wszystkim jest to pacjent (jego przedstawiciel ustawowy) lub osoba przez niego upoważniona (ust. 1 i 2), a dodatkowo inne organy i podmioty w określonym zakresie (ust. 3 i 4).

Ustawa przyznaje zatem każdemu z uprawnionych podmiotów i organów prawo żądania udostępnienia oryginału dokumentacji, przy czym jest to obwarowane pewnymi ograniczeniami, gdyż dokumentacja oryginalna może być jedynie „wypożyczona", a zatem po wykorzystaniu musi być zwrócona podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych.

Więcej: wil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH