PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wszystkie światła na fundacje

20-02-2013, 23:25
Wszystkie światła na fundacje (foto:sxc.hu)
Wszystkie światła na fundacje (foto:sxc.hu)
Ponad 1000 zarejestrowanych fundacji ma w statucie wspieranie inicjatyw powiązanych z branżą medyczną. Część tego typu organizacji wspiera swoją aktywnością branżę stomatologiczną. Głównie promują zdrowy styl życia oraz zajmują się szkoleniem kadry lekarskiej, tylko sporadycznie za cel działalności obierają wspieranie osób borykających się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Ostatnio fundacje mają złą prasę, a to za sprawą jednej z nich - KidProtect.pl założonej przez Jakuba Śpiewaka, który regularnie kradł pieniądze przekazywane przez sponsorów. Nie jest wykluczone, że prawo dotyczące fundacji zostanie zaostrzone

Ministerstwo Zdrowia informuje o szczegółowych wymogach, które trzeba spełnić, aby fundację prowadzić zgodnie z prawem. Jednym z wymogów jest składanie rocznych sprawozdań finansowych. Okazuje się jednak, że do takiego wymogu stosuje się co dziesiąta fundacja. Przytłaczająca ich liczba (90 proc.) sprawozdań nie składa. Taka sytuacja skutkuje tym, że nie można ich skontrolować m.in. tego na co fundacja wydaje pieniądze.
Księgi fundacji powinny być dostarczone w odpowiedzi na stosowny wyrok sądowy, a ten może zapaść tylko w przypadku zgłoszonego zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa.

SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   fundacja   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH