PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie o stomatologii i nie tylko

ms
20-06-2017, 10:43
Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie o stomatologii i nie tylko Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie
- W każdej szkole miał pojawić się gabinet stomatologiczny. Do dzisiaj nie widać realizacji tego zobowiązania. Kończy się rok szkolny, zaczynają się wakacje. O gabinetach nic nie słychać, a miały być zaraz po wygranych wyborach – przypomniał Władysław Kosiniak-Kamysz.

W trakcie kampanii wyborczej PiS wielokrotnie deklarowało, że nigdy nie będzie za płatną służbą zdrowia. Dzisiaj rozważa odpłatność pacjentów za usługi w szpitalach – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Szef PSL alarmuje, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem wprowadzającym odpłatne świadczenia. Według pomysłu ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła placówki będą proponowały komercyjne świadczenia obok tych finansowanych z NFZ.

– To jest bardzo niebezpieczny projekt – ostrzegł Władysław Kosiniak - Kamysz.

PSL prześle listę pytań do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Ludowcy poruszą w niej pięć spraw:

Czy prawdą jest że po wypłaceniu ryczałtu szpitalom, które trafiły do sieci będzie wchodziła płatność za usługi medyczne?
Co z równym dostępem do służby zdrowia, który gwarantuje artykuł 68. Konstytucji?
Jak będzie wyglądał dostęp do usług medycznych dla pacjentów, których nie stać na prywatne zabiegi również te skomplikowane, na które czekają wiele lat?
Co ze stacjami dializ, które dziś są obsługiwane przez firmy w lokalach wynajętych od szpitali?
Co z oddziałami kardiologii inwazyjnej, pracowniami rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej?

– Projekt sprowadza wielkie zagrożenie dla pacjentów. W mniejszych ośrodkach może zostać ograniczony dostęp do procedur wysokospecjalistycznych, a pacjenci będą płacić za zabiegi nie mając gwarancji na poprawne funkcjonowanie służby zdrowia – zauważył lider ludowców.

– Widać, że w Ministerstwie Zdrowia nie ma żadnej przemyślanej linii reformowania służby zdrowia – ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Niektóre szpitale mogą wyczerpać ryczałt po 10 dniach. I co wtedy? Następne 20 dni będą przyjmowały tylko odpłatnie? – dopytuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

PSL wzywa do zwołania okrągłego stołu dla służby zdrowia. – Kilkukrotnie apelowaliśmy do premier Szydło i ministra Radziwiłła aby zaprosili wszystkie partie będące w Sejmie, byśmy wypracowali wspólny kierunek reform w służbie zdrowia. Jeżeli do tego nie dojdzie, to strach u pacjentów będzie coraz większy. Rząd kolejny raz przysparza strachu pacjentom, którzy powinni znajdować nadzieję, a nie kolejny raz niebezpieczeństwo – uważa prezes PSL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH