PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Władysław Kosiniak-Kamysz dopytuje o nostryfikację dyplomów

ms
20-02-2018, 09:35
Władysław Kosiniak-Kamysz dopytuje o nostryfikację dyplomów Władysław Kosiniak-Kamysz (foto: Fotolia/PTWP)
Co minister zdrowia zamierza zrobić, aby umożliwić absolwentom posiadającym dyplomy ukończenia studiów medycznych uczelni zagranicznych (wymagających nostryfikacji) podjęcie pracy w polskiej służbie zdrowia? – pyta prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL wyjaśnia: na adres mojego biura poselskiego napłynął list grupy lekarzy, absolwentów studiów medycznych, ale odbytych w krajach spoza Unii Europejskiej. Ta, liczna grupa lekarzy nie znajduje się w gronie adeptów zawodów lekarskich objętych przepisami o wzajemnej nostryfikacji dyplomów lekarskich na terenie UE.

- Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że owi absolwenci studiowali na własny koszt, a po zdobyciu dyplomów pragną powrócić do kraju i tu pracować w naszej służbie zdrowia. Okazuje się jednak, że napotykają na trudne do pokonania formalne przeszkody, ponieważ nie mogą liczyć na uznanie kwalifikacji lekarskich, zaś ich formalna legalizacja wymaga zdania trudnych rzeczowo i nader kosztownych finansowo egzaminów  - wyjaśnia polityk, także lekarz .

Władysław Kosiniak-Kamysz nie kwestionuje sprawy gęstego sita stojącego na drodze dopuszczenia absolwenta studiów medycznych do pracy w polskiej służbie zdrowia. Z drugiej jednak strony sądzi, że nowelizacja obowiązujących w tej materii przepisów, w tym rzeczowo – finansowych mogłaby spowodować zasilenie kadry lekarskiej w nowe, fachowe siły. W dalszej kolejności pracownicy ci podnosiliby swoje kwalifikacje w obowiązującym i sprawdzonym już w Polsce systemie.

Prezes PSL, poruszając tę kwestię, nie miał zapewne na uwadze lekarzy dentystów, ale ewentualna zmiana przepisów powinna także ich dotyczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Kosiniak-Kamysz   nostryfikacja  

POLECAMY W SERWISACH