PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wikipedia decyduje kto jest ortodontą zwolnionym z VAT

17-10-2012, 06:18
Protezy bez VAT (foto: sxc.hu)
Protezy bez VAT (foto: sxc.hu)
Lekarz stomatolog o specjalności ortodonta, wykonujący aparaty ortodontyczne dla pacjentów w ramach leczenia ortodontycznego (PKWiU 85.13.11-00.00), chciał wiedzieć, czy usługa zainstalowania pacjentowi aparatu ortodontycznego w ramach leczenia wad jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Odpowiedzi udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach IBPP1/443-1126/08/AW. Wyłuszczył on, że w świetle wykładni Urzędu Statystycznego w Łodzi, usługi świadczone przez lekarza ortodontę (bez wykonania aparatu ortodontycznego) mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.13.11-00.00 - Usługi w zakresie ortodoncji.

Z kolei czynności wykonywane przez lekarza ortodontę w jamie ustnej pacjenta mieszczą się również w grupowaniu PKWiU 85.13.11-00.00 - Usługi w zakresie ortodoncji.

Natomiast aparat ortodontyczny (jako towar) zaklasyfikowano do grupy PKWiU 33.10.17-59 Protezy dentystyczne (z wyjątkiem sztucznych zębów).

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach - usługi wykonywane przez lekarza stomatologa ortodontę w jamie ustnej pacjenta są zwolnione od podatku od towarów i usług. Co do zasady wszelkie usługi w zakresie ochrony zdrowia, posiadające według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług oznaczenie 85, korzystają ze zwolnienia z podatku VAT (poza weterynaryjnymi).

W zasadzie można byłoby na tym poprzestać. Interesujące jest jednak to na podstawie jakich przesłanek Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał wiążącą podatnika interpretację prawa podatkowego.

Otóż powołuje się on na informacje zawarte w encyklopedii Wikipedia. Tam zaś jest napisane, że stomatologia to inaczej dentystyka (z łac. stoma jama ustna) - dział medycyny, dziedzina zajmująca się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego człowieka.

Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów. Tytuł lekarza dentysty w Polsce uzyskuje się po pięciu latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zadania Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP).

Ortodoncja natomiast to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo - twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia prowadzona przez ortodontę (lekarz specjalista w tej dziedzinie), wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy, stąd coraz częściej ortodoncja nazywana jest ortopedią szczękową, względnie zachowawczą ortopedią szczękową.

Na podstawie takich informacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że jak wynika z wniosku, interpretacja indywidualna odnosić ma się do lekarza stomatologa o specjalności ortodonta. Ortodoncja zaś jest dziedziną stomatologii, zatem należy przyjąć, iż stomatolog jest dentystą w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   ortodoncja   protezy zębowe   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH