PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Więzień poczuł się niezaopiekowany przez dentystę

smn
16-11-2017, 07:59
Więzień poczuł się niezaopiekowany przez dentystę Za pół roku cierpienia więzień dostał 3 tys. zł (fot. pixabay)
Więzień pozwał areszt śledczy o zadośćuczynienie za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności i zdrowia. A to za sprawą zbyt opieszałego udzielania pomocy stomatologicznej. Sąd przyznał mu rację, jednak bardziej niż areszt winny był, niedbający o pacjenta, pracujący w więzieniu dentysta!

Oto jak wyglądała pomoc stomatologiczna, którą otrzymał więzień. Ten "harmonogram leczenia" naprawdę budzi grozę, inna sprawa, że pacjent miał uzębienie w strasznym stanie.

Harmonogram "leczenia"
Diagnoza: brak zęba 4+, próchnica zębów 1+ oraz 6 –, korzenie zębów: 5+, 6+, +4, -6, -7, -8, 7- i 8-. Więzień wielokrotnie zgłaszał się do stomatologa z bólem. Leczenie trwało rok, z tym jednak, że w głównej mierze obejmowało przypisywanie leków przeciwbólowych (wizyt było kilkanaście). 

Po pół roku w innym zakładzie karnym, do którego cierpiący więzień był kierowany, udało się wydłutować korzenie zębów -6, -7 i -8, ranę zszyto, zlecono antybiotyk i środek przeciwbólowy.

Po roku w innym zakładzie karnym rozpoznano u powoda przewlekłe zapalenie ozębnej,  czynną przetokę na przedsionkowym stoku wyrostka zęba 7 (-). W znieczuleniu po otworzeniu płata śluzówkowo – okostnowego wydłutowano korzenie zęba 7 (-), ranę zszyto. Założono spongostan po wyłyżeczkowaniu. Zaproponowano podjęcie leczenia zachowawczego zęba 8 (-) po wygojeniu rany po dłutowaniu zęba 7 (-). Zalecono antybiotyk, ketonal, płukanie jamy ustnej płukanką na bazie chlorheksydyny.

Możliwości leczenia
Gabinet stomatologiczny w areszcie śledczym, w którym skarżący przebywał był wystarczająco wyposażony, aby pracujący w nim dentysta mógł świadczyć pełen zakres usług stomatologicznych, w tym leczenia zachowawczego, protetycznego oraz chirurgicznego. Nic nie stało na przeszkodzie, by stomatolog usunął korzenie zębowe. Jest tam także pracownia rentgenowska, tyle że nie wykonuje się w niej zdjęć pantomograficznych.

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich 
Powód składał liczne skargi na przebieg leczenia stomatologicznego do dyrektora okręgowego służby więziennej, sędziego penitencjarnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jego skargi były uznawane za niezasadne, za wyjątkiem skargi złożonej do Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO, po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, dokonaniu analizy zapisów w książce zdrowia oraz zasięgnięciu opinii dyrektora biura - uznał, że z winy więziennej służby zdrowia doszło do naruszenia przysługującego powodowi prawa do opieki medycznej, poprzez niezapewnienie dostępu do konsultacji lekarza specjalisty. Czas oczekiwania na konsultację chirurga szczękowego był nadmiernie długi. Zlecona konsultacja, została zrealizowana po 10 tygodniach (po interwencji skarżącego). 

Zadośćuczynienie według powoda
Więzień zaskarżył  areszt śledczy występując o zadośćuczynienie w kwocie 120 tys. zł. Dentysta powołany w charakterze świadka mówił przed sądem, że z obawy przed roszczeniami pacjenta wolał kierować go na leczenie chirurgiczne do innego zakładu karnego. Przy czym sam przyznał, że wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej.

POLECAMY W SERWISACH