• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wątpliwości NRL w kwestii Internetowego Konta Pacjenta

ms
10-04-2018, 07:38
Wątpliwości NRL w kwestii Internetowego Konta Pacjenta IKP stworzy problemy (foto: pixabay)
W związku z obowiązkiem prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, pojawiają się wątpliwości, w jaki sposób będą gromadzone i przechowywane różnego rodzaju oświadczenia pacjenta (np. na udzielenie określonego świadczenia), które nie zostaną złożone za pośrednictwem IKP, a w postaci papierowej? – pyta Prezydium NRL.

To niejedyny problem, który wiąże się z zasadami funkcjonowania Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Z proponowanym regulacji ustawowych wynika, że usługodawcy i podmioty prowadzące rejestry medyczne będą musiały zapewnić zgodność swoich systemów teleinformatycznych z minimalnymi wymaganiami technicznymi i funkcjonalnymi (będą one zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej).

Nie wiadomo jednak jakie będą to wymagania. Powstają zatem wątpliwości, czy konieczność dostosowania się do tych wymogów nie spowoduje dodatkowych kosztów po stronie usługodawców i podmiotów prowadzących rejestry medyczne – pyta Prezydium NRL.

 

IKP ma umożliwiać pacjentowi m.in. składanie różnego rodzaju oświadczeń, np. o wyrażeniu zgody na udzielenie określonego świadczenia czy zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia. Ma to być możliwe dopiero po uzyskaniu przez pacjenta dostępu do IKP. Jednakże uzyskanie dostępu do IKP, a następnie do jego funkcjonalności, wymaga dostępu do internetu.

Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy pacjenci korzystają z internetu oraz że uzyskanie dostępu do IKP wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego na ePUAP lub dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta, rodzą się wątpliwości dotyczące celowości wprowadzanego systemu, z którego będzie korzystać niewielki procent pacjentów – ocenia Prezydium NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   Internetowe Konto Pacjenta  

POLECAMY W SERWISACH