PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego - będzie konferencja uzgodnieniowa

ms
06-07-2015, 10:00
Warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego - będzie konferencja uzgodnieniowa Promieniowanie jonizujące w gabinecie stomatologicznym (foto: pixabay)
Ministerstwo Zdrowia poinformowało infoDENT24.pl, że projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej 21 maja 2015 r., został rozesłany do uzgodnień i konsultacji publicznych z 30-dniowym terminem zgłaszania uwag.

MZ dodaje, że w tym czasie zgłoszone zostały uwagi odnoszące się zarówno do treści samego projektu, jak i do jego załącznika.

infoENT24.pl dowiedział się, że w Ministerstwie Zdrowia trwa analiza zgłoszonych w trakcie uzgodnień i konsultacji publicznych, uwag. Planowane jest także przeprowadzenie konferencji uzgodnieniowej, w celu wypracowania ostatecznej wersji dokumentu. Jak dotychczas, data planowanej konferencji nie została ustalona.

Dr n. med. Agnieszka Ruchała - Tyszler, wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL w rozmowie z infoDENT24.pl przyznała, że wprowadzenie przepisów znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego ma dla samorządu lekarskiego zasadnicze znaczenie. - Nowelizacja nie przynosi idealnych rozwiązań, ale podąża w postulowanym przez nas kierunku – wyjaśniła Agnieszka Ruchała – Tyszler.

Przypomnijmy, że projekt rozporządzenia spotkał się z aprobatą kierownictwa NRL, tym bardziej, że wprowadzone modyfikacje stanowią realizację postulatów lekarzy dentystów o złagodzenie warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach stomatologicznych.

Środowisko lekarzy dentystów cieszą zmiany ograniczające dotychczasowe wymagania i upraszczające procedury odnoszące się do jednostek ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące w stomatologii.

Prezydium NRL popiera w szczególności zmiany dotyczące stosowania w gabinetach stomatologicznych jezdnego sprzętu radiologicznego do zdjęć wewnątrzustnych, a także wprowadzające możliwość jednoosobowego przeprowadzania klinicznego audytu wewnętrznego w jednostkach ochrony zdrowia wykonujących procedury wyłącznie z zakresu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych oraz wyłącznie z zakresu densytometrii kości.

Jest kilka uwag do proponowanych zapisów. W opinii prezydium NRL, zasadne i konieczne jest m.in. zmniejszenie częstotliwości obowiązku wykonywania testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych. Pierwsze testy specjalistyczne aparatów rentgenowskich do zdjęć wewnątrzustnych powinny być obowiązkowe dopiero po upływie pięciu lat od zakupu nowego aparatu.

Stanowisko NRL Nr 23/15/P-VII

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH