PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Walkę o kontrakt z NFZ można prowadzić w NSA

26-04-2013, 00:01
Walkę o kontrakt z NFZ można prowadzić w NSA (foto: sxc.hu)
Walkę o kontrakt z NFZ można prowadzić w NSA (foto: sxc.hu)
Przykład w jaki sposób można zabiegać o kontrakt z NFZ dała lekarz stomatolog, która nie mogła pogodzić się z tym, że publiczny płatnik odrzucił jej ofertę w trakcie postępowania konkursowego.

Warto poznać zarzuty skarżącej, które znalazły uznanie w oczach sędziów NSA, ale także te, które w ocenie składu sędziowskiego nie powinny być uwzględniane przy rozpatrywaniu odwołania przez prezesa NFZ. Tak, czy inaczej kryteria ocen mogą mieć znaczenie przy formułowaniu odwołania w każdej indywidualnej sprawie, związanej z kontraktowaniem usług przez publicznego płatnika.

Nie ma sensu na przykład odwoływać się do długoletniej historii współpracy z NFZ, gdyż wśród kryteriów analizowanych w postępowaniu konkursowym (na podstawie zarządzeń prezesa NFZ) nie ma warunku oceniającego fakt wcześniejszej współpracy oraz długości jej trwania.

Mija się także z celem przedstawianie argumentów dotyczących zakupu sprzętu medycznego, o ile zakup ten nastąpił przed złożeniem odwołania, ale już po zakończeniu procedury konkursowej.

W ocenie NSA, przy rozpatrywaniu skargi nie ma również znaczenia fakt, że gabinet stomatologiczny, w którym pracuje skarżąca, jest częścią dużej przychodni, świadczącej pełną gamę usług zdrowotnych i cieszącej się dobrą opinią u pacjentów.

Bez znaczenia jest także to, że w gabinecie stomatologicznym lekarka pracuje od 18 lat, a od 10 lat zawsze miała umowę z NFZ i jednocześnie wiąże ją wieloletnia umowa najmu gabinetu dentystycznego.

Nieistotne jest również to, że współpracowniczka także lekarz dentysta realizująca usługi w tym samym gabinecie, na identycznym sprzęcie, a jedynie w innych godzinach, otrzymała kontrakt NFZ.

Według NSA nie należy również podnosić takiego oto argumentu, że nowo powstałe placówki, które otrzymały kontrakt, dopiero po wygraniu konkursu zaczęły poszukiwać lekarzy i pospiesznie kończyły remonty wynajętych wcześniej pomieszczeń.

Sędziowie NSA twierdzą, że w zasadzie ważny jest jeden argument. NFZ powinien udostępnić sędziom prowadzącym postępowanie odwoławcze pełne akta, w tym oferty innych podmiotów biorących udział w konkursie.

W ocenie NSA, prezes NFZ nie może badania prawidłowości postępowania konkursowego ograniczać tylko do czynności dotyczących odwołującego się. Przed podjęciem decyzji prezes NFZ musi wszechstronnie zbadać sprawę na podstawie materiału dowodowego, w skład którego powinny wchodzić m.in. oferty wszystkich podmiotów biorących udział w konkursie. Tylko bowiem w takim przypadku przeprowadzona kontrola podjętych  rozstrzygnięć będzie miała charakter rzeczywisty a nie iluzoryczny. Uchybienia te były powodem zawieszenia decyzji prezesa NFZ i przekazania werdyktu do ponownego rozpatrzenia wyrokował NSA (sygn. akt VI SA/Wa 870/12).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   NFZ   kontraktowanie   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH