PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Walka w sądzie o 120 zł za konsultację ortodontyczną

ms
21-12-2016, 11:01
Walka w sądzie o 120 zł za konsultację ortodontyczną Walka o zapłatę 120 zł za konsultację ortodontyczną (foto: pixabay)
Kobieta z 13-letnim synem zgłosiła się na konsultację profesorską ortodontyczną, o co sama występowała. Konsultacja została przeprowadzona. Za usługę tę wystawiona została faktura VAT na 120 zł. Pozwana nie zapłaciła tej należności. Sprawa trafiła do sądu.

Kontestując żądanie pozwu, kobieta wskazywała, że lecznica nie była uprawniona do obciążenia jej należnością za przeprowadzoną konsultację profesorską, lecznica świadczy bowiem swoje usługi także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z czym matka młodocianego pacjenta pozostawała w przekonaniu, iż konsultacja...odbędzie się w ramach świadczenia gwarantowanego.

Sędziowie uznali, że konsultację specjalistyczną odróżnić należy od konsultacji profesorskiej. Konsultacja profesorska - co do zasady - jest konsultacją odpłatną, świadczy ją bowiem lekarz posiadający tytuł naukowy profesora, a więc osoba o odpowiednim dorobku naukowym i zawodowym.

Matka 13-letniego pacjenta nie wykazała, iż Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (szpital), ani   profesor osobiście, nie dochowali obowiązku informacyjnego dotyczącego odpłatności przeprowadzonej konsultacji.

Sąd uznał, że SP ZOZ miał prawo wystawić za udzieloną konsultację fakturę VAT.  W konsekwencji Sędziowie argumentowali, iż lecznica ma prawo domagać się od pozwanej zapłaty 120 zł z tytułu przeprowadzonej konsultacji profesorskiej, jak również skapitalizowanych odsetek ustawowych od tej kwoty (19,60 zł). SP ZOZ miał również prawo domagać się poniesionych przez siebie kosztów związanych z przesłaniem pozwanej wezwania do zapłaty w wysokości 4,20 zł.

W konsekwencji Sąd zasądził od pozwanej kwotę 143,80 zł.

Nie wiadomo czy będzie złożona apelacja od wyroku. 

Sygn. akt VIII C 1289/16

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH