• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Walka o pieniądze na leczenie kanałowe w sądzie

ms
29-05-2017, 12:28
Walka o pieniądze na leczenie kanałowe w sądzie Pieniądze na leczenie kanałowe (foto: Fotolia/PTWP)
Kobieta chciała wyleczyć ząb kanałowo. Na to jednak nie miała wystarczających środków. Tak na prawdę nie miała żadnych środków. Wystąpiła o zasiłek celowy i wytrwale o niego walczyła w sądzie.

Walkę o pieniądze z Samorządowym Kolegium Odwoławczym przegrała, w sądzie zresztą także.

Stanowisko MOPS
Kierownik Sekcji Realizacji Świadczeń MOPS odmówił kobiecie przyznania specjalnego zasiłku celowego, z przeznaczeniem na kanałowe leczenie zęba. W uzasadnieniu wskazał, iż wnioskodawczyni przekracza kryterium dochodowe, a brak jest podstaw do przyznania jej na określony we wniosku cel - pomocy w formie specjalnego zasiłku celowego.

W odwołaniu od tej decyzji kobieta wskazała na swoją trudną sytuację materialną i brak możliwości pokrycia wydatków na kanałowe leczenie zęba.

MOPS wezwał kobietę do doręczenia zaświadczenia lekarskiego od lekarza stomatologa o konieczności zastosowania leczenia, wraz ze wskazaniem czy zastosowane leczenie nie może być zrefundowane w ramach świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tego jednak odwołująca nie uczyniła.

Stanowisko kobiety
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie kobieta wskazała, że decyzja jest dla niej krzywdząca. Bezpłatne leczenie w przypadku jej zęba oznacza jego usunięcie, a nie wchodzi to w grę, ponieważ jest to ząb nr 4, a jego usunięcie pozostawi braki estetyczne oraz zdrowotne: trudności w gryzieniu pokarmu, trudności trawienne i tym samym ciąg dolegliwości skutkujących koniecznością ponoszenia wydatków na leki, na pokrycie których będzie musiała wnioskować o pomoc socjalną.

W związku z tym logiczne wydaje się wyleczenie zęba po to, aby nie ponosić długofalowych wydatków będących konsekwencją jego niewyleczenia. Podała, że lekarz nie wystawia zaświadczeń, a jedynie fakturę z dokładnym opisem. Wystawi stosowne zaświadczenie po uzyskaniu pozytywnej decyzji co do przyznania środków. Odmowa przyznania wnioskowanych środków uniemożliwia jej zapłatę stomatologowi za usługę.

Stanowisko Wojewódzkiego Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Decyzja dotycząca przyznania specjalnego zasiłku celowego ma charakter uznaniowy.

O tym czy w danym przypadku mamy do czynienia "ze szczególnie uzasadnionym przypadkiem" każdorazowo rozstrzyga organ orzekający w sprawie.

W badanej sprawie organ prawidłowo ustalił stan faktyczny i we właściwy sposób dokonał interpretacji przepisów prawa będących materialnoprawną podstawą rozstrzygnięcia.

Sąd skargę oddali.

Sygn. akt II SA/Rz 1734/16

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie kanałowe   sąd  

POLECAMY W SERWISACH