PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W umowach z NFZ zbyt wiele danych traktowanych jest jak tajemnica przedsiębiorcy

NRL/ms
16-02-2015, 08:08
W umowach z NFZ zbyt wiele danych traktowanych jest jak tajemnica przedsiębiorcy Tajemnice przedsiębiorcy skrywane przez NFZ (foto: sxc.hu)
Oferent, który wygrał przetarg na świadczenie usług medycznych w ramach kontraktu z NFZ, może utajnić większość podstawowych informacji zawartych w ofercie, zasłaniając się tajemnicą obejmującą dane istotne dla funkcjonowania firmy. Takie rozwiązanie uniemożliwia złożenie przez kontrkandydatów skutecznego sprzeciwu.

Naczelna Rada Lekarska chciałaby, aby NFZ zmodyfikował podejście do nadużywanej obecnie formuły utajniania przez zwycięzców przetargów danych stanowiących o istocie złożonej oferty.

NRL ma w tej materii kilka zastrzeżeń do projektu zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. Samorząd lekarski wskazuje np. na fakt, że w kategorii zastrzeganych jako tajemnica przedsiębiorcy znalazły się sformułowanie „wykaz personelu". NRL uważa, że wyrażenie to powinno się zastąpić pojęciem „dane osobowe personelu".

Czytaj także: Magdalena Szponar: "tajemnica przedsiębiorstwa" - coraz ważniejszy termin w praktyce lekarskiej 

Czytaj także: Oferty konkursowe objęte totalną tajemnicą

Czytaj także:  Oferty zgłaszane do NFZ pod dość specyficznym nadzorem

Czytaj także: NFZ nie może skrywać ofert konkurentów

Samorząd lekarski nie widzi uzasadnienia, aby utajniać „wykaz miejsc udzielania świadczeń z danymi identyfikacyjnymi, obejmujący również miejsca udzielania świadczeń przez podwykonawców". Nie są to dane objęte tajemnicą przedsiębiorcy i muszą być ujawnione w momencie zawarcia umowy.

NRL uważa, że krycie przed konkurencją wykazu dysponowanego sprzętu nie może dotyczyć nazwy jednostek wymienionych w tzw. warunkach niezbędnych lub dodatkowo punktowanych.

Utajnienie ceny realizacji umowy jest podstawowym problemem, bowiem to właśnie zaproponowana cena nierzadko jest podstawowym kryterium udzielenia zamówienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kryteria oceny ofert   NFZ   tajemnica lekarska   NRL   jawność ofert  

POLECAMY W SERWISACH