PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W sprawie skandalicznego przeprowadzania kontroli przez NFZ

ms
26-02-2016, 11:23
W sprawie skandalicznego przeprowadzania kontroli przez NFZ Skandaliczne kary dla lekarzy i lekarzy dentystów (foto: pixabay)
Taki tytuł nosi interpelacja poselska, złożona przez posła Henryka Kmiecika (PSL), który pyta m.in. o to czy minister zdrowia nie uważa, że już czas najwyższy przerwać marazm w polskiej służbie zdrowia i rozwiązać NFZ, powołując inny system zarządzania dla dobra pacjentów.

Pytanie zdecydowanie nie stanowi novum i żyje w świadomości społecznej od wielu miesięcy, ale można wyczuć, że cała interpelacja ma wymiar demonstracji wysokiego poziomu poirytowania. Poseł na przykład chciał wiedzieć, czy minister zdrowia podziela opinię, że płatnicy składki zdrowotnej "mają prawo do wykorzystania pieniędzy z tych składek na ich leczenie, a nie na płacenie wysokich gaż nieudacznikom zatrudnionym w NFZ bądź w MZ".

Jakie pytania, taka odpowiedź, pomińmy zatem zdecydowaną większość wyłuszczeń podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotra Warczyńskiego, który przedstawił obszerną analizę tego, że wszystko odbywa się w ramach prawa, stanowionego przez posłów właśnie, a skoro tak, to nie można zaniechać także tego typu działań, do których takie instytucje jak NFZ i MZ zostały  powołane.

Piotr Warczyński przypomniał, że w planie finansowym NFZ na 2015 r. koszty administracyjne miały jedynie 1,02 proc. udział w kosztach ogółem Funduszu.

Co do likwidacji NFZ, wiceminister zdrowia uprzejmie poinformował, że w 2014 r., podczas opracowywania projektu ustawy z 22 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U poz. 1138 i 1491) rozważano zmiany w zakresie struktury organizacyjnej NFZ. Po analizie tych zmian uznano, iż zaobserwowane dysfunkcje działania istniejącego modelu instytucjonalnego rozwiązać można poprzez wzmocnienie instrumentów nadzoru nad NFZ.

MZ przedstawiło jeszcze wyliczenia wysokość kar nakładanych na lekarzy i lekarzy dentystów. Oto one.
 Jak zwykle, w przypadku tego typu interpelacji poselskich, z dużej chmury, mały deszcz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontrola w gabinecie stomatologicznym   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH