PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W publicznym szpitalu nieformalna prywatna klinika

ms
26-01-2018, 09:29
W publicznym szpitalu nieformalna prywatna klinika Prywatne leczenie w publicznym szpitalu (foto: pixabay)
Było dochodzenie, sprawa w sądzie, wyrok, apelacja i podtrzymanie wyroku. Ostatecznie ustalono, że grupa lekarzy dentystów przyjmowała od pacjentów gratyfikacje pieniężne w zamian za realizowanie zabiegów stomatologicznych w szpitalu, w którym byli zatrudnieni.

Za leczenie należy się zapłata, z tym jednak, że jeśli zabiegi odbywają się w szpitalu publicznym realizującym kontrakt NFZ w zakresie chirurgii stomatologicznej, to cała sfera finansowych rozliczeń powinna odbywać się za pośrednictwem NFZ.  

Chodziło o grupę lekarzy dentystów, którzy z zabiegów resekcji korzeni zębów uczynili sobie źródło dodatkowego przychodu. Oskarżeni bronili się, że wykonywane u pacjentów zabiegi - co prawda - refundowane były przez NFZ, w przypadku kobiet będących w ciąży lub w okresie połogu, ale - co do zasady - były zabiegami nierefundowanymi.

Oczywiście takiego uzasadnienie sędziowie nie mogli przyjąć, bo nie było dopuszczalne pobieranie w poradni od ubezpieczonych pacjentów opłat za zabiegi nierefundowane, gdyż organ założycielski szpitala nie wyraził na to zgody.

Dodatkowo dentystów obciążał fakt, iż fałszowali dokumentacje medyczną w sposób utrudniający weryfikację wykonywanych prywatnie świadczeń.

O jakie pieniądze chodziło? Z ustaleń poczynionych w śledztwie wynikało, że za zabiegi dentyści brali do kieszeni od 200 do 1000 zł.

Sygn. akt VI Ka 1187/16

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   wyrok  

POLECAMY W SERWISACH