PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W jakiej formule odbywać się powinno leczenie stomatologiczne osób niepełnosprawnych

ms
15-01-2018, 09:38
W jakiej formule odbywać się powinno leczenie stomatologiczne osób niepełnosprawnych Warunki zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym (foto: pixabay)
Zabiegi stomatologiczne niepełnosprawnych pacjentów  powinny odbywać się w gabinecie stomatologicznym, a nie w sali operacyjnej - twierdzi Monika Skalny, z biura rzecznika prasowego krakowskiego NFZ.

– Leczenie stomatologiczne osób niepełnosprawnych nie odbywają się w zakresie chirurgii jednego dnia, tylko w ramach zabiegów ogólnostomatologicznych, udzielanych w znieczuleniu ogólnym. Są to dwa odrębne zakresy świadczeń. W obu przypadkach, świadczeniodawca musi spełnić odrębne wymagania, regulowane przez przepisy ministra zdrowia oraz zarządzenia NFZ – informuje rzeczniczka.

Zdaniem prezesa Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie Jarosława Kolendo zabiegi w znieczuleniu ogólnym powinny się odbywać wyłącznie w przystosowanej do tego sali operacyjnej. Mowa m.in. o aparaturze do monitorowania czynności życiowych.

Według szefa ZPS personel medyczny, który wykonywał codziennie zabiegi, teraz pracuje tylko raz w tygodniu. Prezes boi się, że w związku z brakiem finansowania chirurgii jednego dnia, personel odejdzie z pracy.

– Personel, który pracował na chirurgii jednego dnia jest utrzymywany i przychodzi raz w tygodniu po to, aby znieczulać niepełnosprawnych pacjentów. Jeżeli któregoś dnia odejdą, nie będzie miał kto nad nimi sprawować opiekę podczas zabiegów. Co z tego, że będą stomatolodzy, jak musi być pielęgniarka anestetyczna czy też instrumentariuszka oraz anestezjolog – tłumaczy w rozmowie z Radiem RDN prezes ZPS.

Krakowski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia, że tarnowska placówka ma podpisany kontrakt na leczenie stomatologiczne osób niepełnosprawnych i powinna funkcjonować bez przeszkód.

Rocznie ZPS wykonywał dotychczas ok. 500 zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym.

Więcej: rdn.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH