PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W jaki sposób nie stwierdzać zdolności lekarza dentysty do wykonywania zawodu

03-10-2012, 04:42
Prawo wykonywania zawodu
Prawo wykonywania zawodu
W sprawie tej nie tyle jest ważna przyczyna uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej, stwierdzającej niezdolność lekarza dentysty do wykonywania zawodu, co okoliczności jej powzięcia. 

Uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej powołała komisję orzekającą, która stwierdziła niezdolność lekarza do wykonywania zawodu. Dentysta pozbawiony tą decyzją prawa wykonywania zawodu, zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i sprawę wygrał.

WSA nie odnosił się do merytorycznych przesłanek decyzji tylko wypunktował uchybienia, których dopuściła się NRL w procesie powoływania komisji i wydawania zaskarżonej decyzji.

Po pierwsze

- wykluczany z zawodu dentysta nie został wezwany do zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym i w związku z tym nie miał możności ustosunkowania się do stawianych mu zarzutów;

Po drugie

- wykluczany z zawodu dentysta był zbyt późno poinformowany o obradach NRL, w trakcie których miała być rozpatrywana sprawa wykluczenia jego z zawodu (nastąpiło to w dniu obrad, w związku z tym zainteresowany nie mógł skorzystać z ustawowego prawa do uczestniczenia w obradach i tym samym nie mógł bronić się przed zarzutami);

Po trzecie

- do składu komisji orzekającej nie powołano lekarzy będących specjalistami z odpowiednich dziedzin medycyny, których opinia powinna być uwzględniona w sprawie (w tym przypadku chodziło o psychiatrów).

Po czwarte

- uchwała NRL miała rygor natychmiastowej wykonalności (tymczasem tryb powołania komisji orzekającej nie daje prawa do nadawania jej uchwałom takiego rygoru).

Biorąc pod uwagę te cztery uchybienia - WSA w Warszawie unieważnił uchwałę NRL (VII SA/Wa 2678/11).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   NRL   WSA   prawo wykonywania zawodu   Prawo pracy  

POLECAMY W SERWISACH