PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

VAT w szkoleniach dla lekarzy dentystów

29-09-2012, 05:52
Szkolenia bez VAT (foto: infoDENT24.pl)
Szkolenia bez VAT (foto: infoDENT24.pl)
Organizator szkoleń podyplomowych dla lekarzy dentystów chciał wiedzieć czy szkolenia takie, realizowane jako usługi szkolenia zawodowego, są zwolnione od podatku VAT?

Szkolący przytoczył wyjaśnienia ministra finansów, z których wynika, że w ramach pojęcia kształcenia zawodowego mieści się zdobywanie wiedzy i umiejętności koniecznych do wykonywania zawodu, jak również późniejsze rozwijanie tej wiedzy i tych umiejętności. Zainteresowany uznał, że oferowane przez niego usługi powinny być zakwalifikowane do usług zwolnionych od podatku - skoro m.in.:

- jest podmiotem gospodarczym, który uzyskał wpis do rejestru podmiotów prowadzących szkolenia podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów realizowane przez Okręgową Izbę Lekarską;

- organizuje kursy medyczne dla lekarzy dentystów (szkolenia podyplomowe) o tematyce zatwierdzonej przez Naczelną Izbę Lekarską;

- udział w kursie potwierdzony jest przyznaniem punktów edukacyjnych zaakceptowanych przez Okręgową Radę Lekarską.

Argumentację taką uznał prezes dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej przepisów podatkowych ITPP2/443-474/11/AD, który przytoczył przy okazji kilka przepisów - taką argumentację potwierdzających.

Oto one:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwalnia się od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty (w rozumieniu przepisów o systemie oświaty).

Usługi te dotyczyć muszą jednak kształcenia i wychowania. Dyrektor IS w Bydgoszczy przypomniał, że ze zwolnienia podatkowego korzystają także dostawy towarów i usługi ściśle z usługami szkoleniowymi związane.

Z kolei w świetle ust. 1 pkt 29 art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (o ile nie są wymienione w pkt. 26 a):

- prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach;

- świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację (zgodnie z przepisami o systemie oświaty) - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją;

- finansowane w całości ze środków publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   szkolenia   Podatki   Szkolenie  
Możliwość komentowania została tymczasowo wyłączona.

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.