PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

VAT przy zakupie urządzeń do produkcji protez

12-10-2012, 07:19
VAT przy zakupie sprzętu (foto: sxc.hu)
VAT przy zakupie sprzętu (foto: sxc.hu)
Czy można odliczyć kwotę podatku od towarów i usług, naliczonego na fakturach dokumentujących zakup urządzeń wykorzystywanych wyłącznie do produkcji protez dentystycznych i ich elementów?

Urządzenia te są zakwalifikowane jako środki trwałe firmy (wpisane do ewidencji środków trwałych w dacie oddania ich do użytku).

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (w interpretacji indywidualnej IPTPP2/443-862/11-2/JS) zaznaczył, że istotną zasadą, uzależniającą prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, jest istnienie związku dokonanych zakupów (inwestycji) z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Tymczasem odpłatna dostawa towarów (protez dentystycznych i ich elementów) oraz odpłatne świadczenie usług (naprawa protez), co prawda zostały zaliczone jako czynności opodatkowane, wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, ale korzystają one jednocześnie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z artykułu tego wynika, że zwolnione z VAT są usługi świadczone przez techników dentystycznych (w ramach wykonywania zawodu), jak również dostawa protez dentystycznych i sztucznych zębów realizowana przez dentystów oraz techników dentystycznych.

Skoro technik dentystyczny nie dolicza podatku VAT do ceny świadczonych usług protetycznych, nie ma również prawa odliczenia podatku od zakupionych towarów i usług, które nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, tzn. takim, których następstwem byłoby określenie zobowiązania w podatku należnym od towarów i usług.

Ostatecznie zatem należy uznać, że nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego, a wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów (m. in. materiałów, narzędzi, urządzeń), które to towary będą służyły czynnościom zwolnionym z podatku od towarów i usług dowodzi dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   zakup sprzętu   VAT   protezy zębowe   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.