PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

VAT: dentysto nic się nie zmieniło, podatku nie odliczysz

ms
31-07-2014, 14:29
VAT: dentysto nic się nie zmieniło, podatku nie odliczysz Dentysta, przy usługach zdrowotnych, VAT nie odliczy (foto: freedigitalphotos)
Wydawać by się mogło, że mnogość wyjaśnień, wydawanych przez dyrektorów izb skarbowych, wystarczy, aby kwestię możliwości odzyskania podatku VAT, w przypadku realizacji projektów niezwiązanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych, raz na zawsze zamknąć (przynajmniej do modyfikacji przepisów w tym względzie). Sytuacja się nie zmienia, a jednak wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej przybywa. Oto jeden z ostatnich.

W tym konkretnym przypadku sytuacja była następująca: lekarz dentysta nabył i dokonał adaptacji do celów działalności gospodarczej lokal użytkowy w zakresie usług stomatologicznych, został również zakupiony przez niego specjalistyczny sprzęt stomatologiczny.
Wszystkie zakupy związane z utworzeniem nowego gabinetu stomatologicznego były udokumentowane fakturami VAT. Lekarz dentysta wykonywał i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT, a zakupy zostały uznane za związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną od podatku VAT.
Właściciel gabinetu dentystycznego nie odliczył podatku VAT zawartego w fakturach zakupu.
Prowadzący gabinet nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz nie dokonywał rejestracji jako podatnik VAT. W związku z tworzeniem gabinetu stomatologicznego podatnik złożył wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i zawarł umowę z instytucją pośredniczącą. 

Wykaz wydatków:
- unit stomatologiczny,
- meble stomatologiczne,
- prace remontowo-wykończeniowe.

Podatnik raz o to pytał i raz już dostał odpowiedź, teraz jednak ponowił pytanie. Czy dokonując zakupu lokalu użytkowego, ponosząc nakłady na adaptację tego lokalu, zakupując sprzęt stomatologiczny - do wykonania usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia, istnieje możliwość odzyskania podatku VAT?
Zdaniem konstruującego pytanie, ze względu na to, że poniesione wydatki są związane wyłącznie z wykonaniem czynności zwolnionej od podatku VAT, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od wydatków realizowanych w ramach projektu określonego w złożonym wniosku o dofinansowanie.
Jego opinię raz jeszcze potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy sygn. akt: ITPP1/443-346/14/AP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH