PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uważaj, do pacjenta nie przystępuj z tipsami i polakierowanymi paznokciami

ms
09-11-2015, 10:01
Uważaj, do pacjenta nie przystępuj z tipsami i polakierowanymi paznokciami Z paznokciami do pacjenta (foto: pixabay)
Lek. med. Urszula Mendera – Bożek, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny chciała poznać opinię dr n. med. Iwony Paradowskiej - Stankiewicz konsultanta krajowego w dziedzinie epidemiologii, w sprawie wykonywania przez personel medyczny procedur medycznych oraz higienicznych, w podmiotach leczniczych rękoma z paznokciami polakierowanymi, źelowymi lub sztucznymi. Oto odpowiedź.

Iwona Paradowska – Stankiewicz stwierdziła, że niedopuszczalne jest malowanie paznokci, stosowanie tipsów, pozostawianie długich paznokci, zakładanie biżuterii, a także niezwiązywanie długich włosów przez personel medyczny w czasie pracy z pacjentem w placówkach ochrony zdrowia świadczących usługi medyczne.

- Stanowisko to jest podyktowane zarówno wymogami higieniczno - sanitarnymi jak i nieformalnymi obyczajowymi zasadami, które składają się na profesjonalne wykonywanie zadań opiekuńczo - leczniczych z chorym człowiekiem - uważa Iwona Paradowska – Stankiewicz.

Jedynymi sformalizowanymi rekomendacjami w tym zakresie są zalecenia wydane przez Światową Organizację Zdrowia. „Guidelines on Hand Hygiene in Health Care" z 2009 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Higiena   obowiązki lekarza dentysty   Sanepid  

POLECAMY W SERWISACH