PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga, pacjenci rozszerzają roszczenia

ms
23-09-2015, 10:30
Uwaga, pacjenci rozszerzają roszczenia Zadośćuczynienie dla pacjenta (foro: pixabay)
Coraz częściej do kancelarii prawnych zgłaszają się pacjenci, którzy występują wobec lekarzy dentystów, nie z roszczeniami związanymi z błędami w leczeniu, ale dotyczącymi uchybień w procedurach pozamedycznych.

Kwestie sporne dotyczą m.in.: niejasności co do zakresu zgody na leczenie, jaką pacjent powinien wyrazić. Okazuje się, że lekarz dentysta powinien coraz większą uwagę zwracać na szczegółowe informacje o możliwych komplikacjach, wynikających z negatywnych efektów ubocznych, które mogą wystąpić w trakcie, lub po leczeniu. 

Problem w tym, że negatywne skutki mogą, ale wcale nie muszą wystąpić, aby pacjent żądał zadośćuczynienia, a to dlatego, że nie został poinformowany jakie komplikacje mogą potencjalnie wystąpić.

Prawa leczonych osób zostały określone w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jeden z przepisów ustawy wyraźnie mówi, że za zawinione naruszenie praw pacjenta sąd może przyznać poszkodowanemu kwotę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Duże zdziwienie może rysować się na twarzy lekarza dentysty kiedy to po pomyślnym leczeniu otrzyma pozew.

Są dwa źródła instruujące pacjentów o przysługujących im prawach. Wszystkowiedzący „internet” oraz niektóre kancelarie prawne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH