• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga na koleżeńskie zastępstwa

WSA, ms/infoDENT24.pl
03-11-2014, 14:49
Uwaga na koleżeńskie zastępstwa Nieformalne zastępstwo, realne kary (foto: sxc.hu)
Dentystka realizowała usługi w oparciu o kontrakt z NFZ, postanowiła wyjechać za granicę a o wypełnianie obowiązków wobec publicznego płatnika poprosiła koleżankę, nie do końca zgodnie z prawem. W tym czasie inspektorzy Funduszu postanowili skontrolować w jaki sposób praktyka funkcjonuje, Zaczęły się problemy.

Zgodnie z prawem, dentystka zgłosiła NFZ zamiar wyjazdu do Wielkiej Brytanii i wskazała koleżankę, która miałaby ją zastępować w gabinecie. Pracownicy Funduszu zgodzili się na zastępstwo, ale tylko na dwa miesiące, tymczasem właścicielka gabinetu dentystycznego przebywała poza krajem kilka lat. W tym czasie, już bez umocowania prawnego, w jej praktyce pracowała koleżanka. To na jej konto, przebywająca w Wielkiej Brytanii dentystka przelewała pieniądze otrzymywane z NFZ. W zamian koleżanka leczyła pacjentów.

Niestety w trakcie nieobecności dentystyki w kraju wystąpiły dwa problemy. Jeden taki, że w jej gabinecie wszczął kontrolę NFZ, drugi taki, że kontrola wykazała rozliczne nieprawidłowości. Wśród nich najpoważniejszy to ten, że pracownicy Funduszu nic nie wiedzieli o kilkuletnim zastępstwie.
W efekcie w sprawozdaniu pokontrolnym NFZ wyszczególnił zarzuty:

Kontrolowana lekarz stomatolog nie udzielała świadczeń od momentu wyjazdu za granice do dnia zakończenia czynności kontrolnych.
W zastępstwie kontrolowanej - świadczeń udzielała dentystka, która oficjalnie wyraziła zgodę na zastępstwo tylko przez dwa miesiące.
Po dwóch miesiącach nadal obowiązywał zmieniony harmonogram pracy (uzgodniony tylko na okres zastępstwa).
Osoba faktycznie udzielająca świadczeń w formie zastępstwa nie posiadała wpisu do rejestru Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, na terenie której udzielano świadczeń.

Świadczenia wykonywane przez zastępującą dentystkę wykazywane były do rozliczeń i opatrzone numerami prawa wykonywania zawodu, które de facto należały do nieobecnej w kraju właścicielki gabinetu.
Zarejestrowano brak (lub nieprzydatność do użycia) materiałów stomatologicznych ze względu na przeterminowany okres ich ważności.
Kontrolowana praktyka wykazywała do rozliczeń z NFZ świadczenia, których faktu wykonania nie odnotowano w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów.
Nie było także rachunków za zdjęcia radiologiczne pacjentów.

NFZ wezwał dentystkę do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w kwocie 77.811,20 zł oraz zapłaty naliczonych kar umownych w kwocie 11.052,25 zł.

Obciążona karami dentystka próbowała uniknąć kar, walcząc o swoje racje w sądzie. Dowodziła m.in., że korespondencja z Funduszu nie została do skierowana niej w prawidłowy sposób. Te argumenty nie okazały się jednak znaczące i Sąd Okręgowy w Poznaniu XII Wydział Cywilny utrzymał decyzję NFZ. Dentystka musiała zapłacić niemal 89 tys. zł.

Sygnatura akt XII C 1256/ 2013/ 15

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kara dla dentysty   umowy cywilnoprawne   sąd  

POLECAMY W SERWISACH