• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga, firmy odbierające odpady naciągają na niezasadne opłaty

wildent.org.pl/szaft
07-04-2015, 08:34
Uwaga, firmy odbierające odpady naciągają na niezasadne opłaty Firmy zbierające odpady wypowiadają umowy bo dentyści nie chcą płacić za dokument potwierdzający utylizację odpadów (fot. Fotolia/PTWP)
Firmy odbierające zakaźne odpady medyczne z gabinetów stomatologicznych w woj. wielkopolskim, wypowiadają umowy. Powód? Lekarze nie chcą płacić za wydanie dokumentu potwierdzającego utylizację odpadów.

Niepokojące sygnały od właścicieli gabinetów stomatologicznych zbiera Wielkopolska Izba Lekarska. Lekarze i lekarze dentyści są oburzeni sytuacją, szczególnie, że Ministerstwo Środowiska, w lutym br. poinformowało, że „akty prawne nie przewidują pobierania opłaty za wystawienie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie odpadów medycznych".

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadacz odpadów, który unieszkodliwia zakaźne odpady medyczne, jest zobowiązany do wydania na wniosek wytwórcy (lekarza dentysty) tych odpadów dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie odpadów. Dokument ten potwierdza przejście odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami na następnego posiadacza odpadów. Brak dokumentu, nawet jeżeli wytwórca zakaźnych odpadów medycznych posiada potwierdzenie ich przekazania w postaci kart przekazania odpadów, oznacza, że odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami wciąż ciąży na ich wytwórcy.

Czytaj także:

MŚ: nie ma opłat za dokument potwierdzający utylizację odpadów 

O opłatach w przepisach nie ma jednak ani słowa.

Co ciekawe, WIL informuje, o przypadku, w którym opłat za dokument żądała firma zbierająca odpady, ale ich nie utylizująca.

- Firma utrudnia placówkom medycznym samodzielne występowanie z tymi wnioskami kwitując odbiór odpadów kartą przekazania odpadów wypełnioną niezgodnie z zał. 5 rozporządzenia ministra środowiska z 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów, wpisując w rubryce "miejsce przeznaczenia" wyraz "SPALARNIA" , podczas gdy powinien tam być również umieszczony adres, pod jaki dostarczone będą odpady - informuje dr. n. med. Krzysztof Kordel, szef WIL.

Dodatkowo, karta zawiera modyfikację wzoru karty określonego w przywołanym rozporządzeniu polegającą na dodaniu możliwości zakreślenia opcji wniosku o odpłatne wydanie dokumentu potwierdzającego utylizację.

- Pomimo iż znajdujemy się w okresie przejściowym pod względem wydania aktów wykonawczych do nowej ustawy o odpadach, taka modyfikacja dokumentu urzędowego nie wydaje się uprawniona - dodaje Kordel.

Wielkopolska Izba Lekarska chce, aby Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego powiadomił firmy posiadające zezwolenie na zbieranie i utylizację odpadów medycznych o niestosowności takich praktyk.

Więcej: wildent.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH