PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Utajnić w ofercie można praktycznie wszystko, dobrze to czy źle?

NRL/ms
03-01-2014, 09:38
Utajnić w ofercie można praktycznie wszystko, dobrze to czy źle? Utajnić w ofercie można praktycznie wszystko, dobrze to czy źle? (foto: sxc.hu)
Naczelna Rada Lekarska ma kolejne zastrzeżenia do prawa tworzonego przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym razem chodzi o to, że publiczny płatnik sugeruje oferentom rywalizującym o kontrakt z NFZ, aby ci swobodnie zastrzegali jako poufne większość informacji stanowiących o sednie oferty.

W ten sposób podmioty, które uważałyby, że ich oferta została gorzej potraktowana niż konkurentów, praktycznie pozbawione byłyby możliwości zgłoszenia merytorycznych zastrzeżeń, gdyż skarżący mieliby tylko iluzoryczny dostęp do danych konkurentów.
Wydaje się, że zarządzenie prezesa NFZ służy restrykcjom, bo w ten sposób merytoryczne podstawy porównań ofert nie byłyby zbyt mocne. Zawsze można storpedować zgłaszane zastrzeżenia, podając że całościowy ogląd sytuacji, uwzględniający informacje poufne, nakazuje odrzucić protest.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej nie może tak być, żeby zarządzenie Nr 57/2013/DSOZ (załącznik nr 7) pozwalał oferentom na zastrzeżenie poufności podstawowych parametrów podlegających ocenie w toku postępowania konkursowego, takich jak: cena, kwalifikacje personelu i harmonogram pracy. Obecne brzmienie załącznika nr 7 nie wspiera zasady jawności ofert, o której mówi art. 135 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. - Przyjęty kształt tabeli sugeruje możliwość zastrzegania wszelkich istotnych danych dotyczących składanej oferty, a to może być odczytywane jako sugestia zastrzegania wielu danych i wywołać tzw. efekt mrożący - czytamy w piśmie NRL
Samorząd lekarski uważa, że zastrzeżenie poufności danych przez oferenta nie powinno być tożsame z uznaniem tych danych za tajemnicę przedsiębiorstwa i nie może automatycznie przesądzać o niemożności udostępnienia tych danych innym oferentom.

NRL niepokoi także to, że o przygotowaniu projektu zarządzenia Narodowy Fundusz Zdrowianie poinformował przedstawicieli lekarzy, tym samym uniemożliwiając im zajęcie stanowiska w sprawie dla nich istotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   NRL   jawność ofert  

POLECAMY W SERWISACH