PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Usuwanie ze stomatologii amalgamatu – jak jest naprawdę?

ms
23-09-2016, 08:04
Usuwanie ze stomatologii amalgamatu – jak jest naprawdę? Amalgamat - polemika NRL
Prezentujemy stanowisko lek. dent. Leszka Dudzińskiego wiceprezesa NRL, które przekazał naszej redakcji w odpowiedzi na opublikowany 19 września w infoDENT24.pl felieton lek. dent. Anity Pacholec pod tytułem "Kto zapłaci za usuwanie ze stomatologii amalgamatu?".

Wiceprezes NRL zwrócił uwagę na fakt, że lek. dent. Anita Pacholec zawarła w swoim artykule wiele nieprawdziwych informacji i nieścisłości. Publikujemy w całości polemikę, zachowując zawarte w tekście wszystkie wyróżnienia.

Pani Anita Pacholec zaczyna swój artykuł od nieprawdy dotyczącej działań „FDI".

Przypomnijmy, że FDI czyli Światowa Federacja Dentystyczna (World Dental Federation) funkcjonująca pod skrótową nazwą FDI pochodzącą od francuskojęzycznej nazwy organizacji - Federation Dentaire Internationale, jest największą organizacją lekarsko-dentystyczną na świecie, zrzeszającą ponad 200 krajowych organizacji stomatologicznych  - Naczelna Izba Lekarska jest członkiem FDI, współtworząc wraz z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym tzw. Polski Komitet Narodowy, stanowiący wspólną reprezentację polskich stomatologów w strukturach FDI.

Autorka stwierdziła, że „FDI podjęła działania w celu zmniejszenia emisji rtęci do środowiska.  Wyznaczyła w tym celu 9 metod działania (...)" Akapit tego dotyczący zatytułowany został na portalu www.infodent.pl „FDI dąży do wyeliminowania amalgamatu". 

Nieprawdziwe jest zarówno stwierdzenie, iż FDI dąży do wyeliminowania amalgamatu, jak również, iż FDI wyznaczyła w tym celu 9 metod działania.

FDI nigdy nie dążyła do wyeliminowania amalgamatu stomatologicznego — wręcz przeciwnie, FDI wielokrotnie wyrażała stanowisko, że zalety amalgamatu są na tyle znaczące, że nie można dopuścić do całkowitej eliminacji tego materiału stosowanego w stomatologii. Prezes FDI jednoznacznie potwierdził, że FDI popiera działania zmierzające do ograniczenia stosowania amalgamatu (phase-down), ale nie dąży do jego całkowitej eliminacji (phase-out).

Pani Anita Pacholec, wymieniając 9 metod działania, pyta i odpowiada: „Co w tej sytuacji zrobiła Komisja Europejska CED (Rada Europejskich Lekarz Dentystów)? Ano wydała projekt rozporządzenia, który optuje tylko za tymi właśnie dwoma rozwiązaniami".

Trzeba koniecznie wyjaśnić, że nie ma takiego tworu jak Komisja Europejska CED. Czym innym jest Komisja Europejska, będąca jedną z instytucji Unii Europejskiej, posiadającą w ramach prawodawstwa unijnego inicjatywę legislacyjną, a czym innym jest Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (Council of European Dentists, CED), będąca pozarządową organizacją reprezentującą stowarzyszenia i izby lekarsko-dentystyczne z 30 państw należących do UE bądź stowarzyszonych z UE — jednym z członków CED jest Naczelna Izba Lekarska.

POLECAMY W SERWISACH