PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Upomnienie, gdy dentysta wykazuje nienależytą staranność

22-11-2012, 05:17
Wyrok sądowy (foto: infoDENT24.pl)
Wyrok sądowy (foto: infoDENT24.pl)
Dentysta nie wykazał należytej staranności w postępowaniu diagnostycznym i leczniczym, nieprawidłowo zaplanował i wykonał uzupełnienie protetyczne u pacjentki tak uznał Okręgowy Sąd Lekarski i wymierzył lekarzowi karę dyscyplinarną upomnienia. Z taką decyzją nie zgodziła się poszkodowana, która koniecznie chciała doprowadzić do sroższej kary.

W tym celu niezadowolona z usługi pacjentka wniosła odwołanie od orzeczenia, postulując zmianę decyzji OSL (wnioskowała o karę  nagany).

Naczelny Sąd Lekarski Naczelnej Izby Lekarskiej utrzymał jednak w mocy zaskarżone orzeczenie Sądu pierwszej instancji.

Nie zniechęciło to pacjentki, która bezskutecznie starała się udowodnić dentyście, że przed przystąpieniem do leczenia nie  przeprowadził analizy stanu jej uzębienia na podstawie zdjęcia RTG.

W końcu sprawa znalazła się w Sądzie Najwyższym. Ten jednak uznał, że nie ma powodów, żeby zmienić kwalifikację czynu, tym bardziej, że po ponad trzech latach od zabiegu przeprowadzonego przez dentystę, nie jest możliwe powiązanie dokonanych przez niego czynności z negatywnymi skutkami, na które wskazywała w skargach pacjentka. Ostatecznie zatem Sąd Najwyższy kasację oddalił (sygn. akt SDI 22/12).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH