PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

UE: Zdecydowane "raczej nie" dla amalgamatu

ms
09-12-2016, 07:09
UE: Zdecydowane Stop dla amalgamatu (foto: pixabay)
U dzieci do 16 roku życia oraz ciężarnych i karmiących piersią kobiet nie będzie można stosować wypełnień z amalgamatu (począwszy od 1 lipca 2018 r.). W pozostałych przypadkach państwa członkowskie UE same zadecydują kiedy wydadzą w tym względzie całkowity zakaz. Mają czas do 2020 r.

Przeciwnicy wypełnień stomatologicznych z amalgamatu triumfują, chociaż liczyli na więcej, co w tym przypadku oznaczałoby wprowadzenie zakazu stosowania w gabinetach stomatologicznych kontrowersyjnego materiału, najlepiej od zaraz.

Liczne są głosy aprobaty dla decyzji w sprawie amalgamatu podjętych na forum: Komisji, Parlamentu i Rady Europy.

- Dzieci z Europy wygrały, następne pokolenie będzie uwolnione od wypełnień zawierających związki rtęci – poinformował Charlie Brown zastępca dyrektora Consumers for Dental Choice oraz prezydent World Alliance of Mercury-Free Dentistry.

Dentysta Graeme Munro-Hall, członek zarządu Transition and Training Task Force for the World Alliance for Mercury-Free Dentistry cieszy się, że era stomatologii z amalgamatem się kończy i zapewnia, że na tę decyzję czekało tysiące europejskich dentystów, a zdecydowanie większa ich liczba akceptuje przegłosowany zakaz.

Genon Jensen z Health and Environmental Alliance dodaje: to znakomita wiadomość, gdyż nie tylko uchroni społeczeństwo UE przed kontrowersyjnym materiałem stomatologicznym, ale także pomoże w zażegnaniu poważnego problemu ekologicznego. Miejmy nadzieję, że wszystkie państwa UE poważnie podejdą do nałożonych na nie obowiązków.

Elena Lymberidi-Settimo z European Environment Bureau przypomina, że podjęta decyzja przybliża UE do wypełnienia deklaracji Konwencji z Minamaty.

Philippe Vandendaele z Health Care Without Harm Europe twierdzi, iż porozumienie należy przyjąć z mieszanymi uczuciami, gdyż w zasadzie nie powinno było się dopuścić do tego, aby materiały, zawierające rtęć, znalazły się w powszechnym użyciu w gabinetach dentystycznych.

Decyzja ta nie pozostanie bez wpływu na funkcjonowanie polskich dentystów, o czym piszemy m.in. w materiale sygnowanym przez wiceprezesa NRL i szefa KS NRL Leszka Dudzińskiego, Usuwanie ze stomatologii amalgamatu – jak jest naprawdę?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH