PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Trwa spór wokół wykonywania przez dentystę zabiegów w obrębie twarzoczaszki

ms
15-04-2016, 19:01
Trwa spór wokół wykonywania przez dentystę zabiegów w obrębie twarzoczaszki Czy dentysta może realizować zabiegi estetyczne w obrębie twarzy (foto: pixabay)
Wykonywanie zabiegów medycznych, polegających na podawaniu kwasu hialuronowego, botoksu i innych substancji wstrzykiwanych w skórę, pozostaje w zakresie kompetencji lekarza, natomiast nie dotyczy lekarza dentysty.

Takie wyjaśnienia Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy Ministerstwie Zdrowia śle do samorządu lekarzy i lekarzy dentystów przynajmniej od połowy 2015 r. Od tego czasu nic się nie zmieniło w stanowisku resortu zdrowia.

Ostatnio korespondencjami w tej kwestii wymieniły się dwie strony, obie zainteresowane, w tym, aby realizowanie wspomnianych zabiegów medycznych leżało w kompetencji lekarzy dentystów.

Kilka pytań do NRL skierował prof. Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pyta on, czy w związku z opinią Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia, iż lekarze dentyści nie mogą realizować zabiegów z wykorzystaniem botoksu, kwasu hialuronowego i innych substancji wstrzykiwanych w skórę:

- CKP WUM może przyjmować na kierunek „Medycyna estetyczna" lekarzy dentystów;

- lekarze dentyści mogą się ubezpieczać w zakresie podawania botoksu, kwasu hialuronowego i innych substancji wstrzykiwanych w skórę;

- lekarze dentyści mogą świadczyć usługi z zastosowaniem wspomnianych substancji.

Odpowiedź jest jednoznaczna. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stoi na stanowisku, iż lekarze dentyści mogą wykonywać tego rodzaju zabiegi w obrębie twarzoczaszki oraz okolic przyległych i dodaje, że nie ma przeszkód prawnych do odbywania przez lekarzy dentystów studiów podyplomowych prowadzonych przez CKP WUM.

Wymiana korespondencji sprawy niestety nie załatwia, gdyż w tej konkretnej kwestii zdanie stanowiące mają urzędnicy przy ulicy Miodowej. Oczywiście opinie środowiska lekarzy i lekarzy dentystów, a szczególnie naukowców, w tym konsultantów krajowych mogłyby przybliżyć stanowiska obu stron. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
botoks   kształcenie podyplomowe   estetyka  

POLECAMY W SERWISACH