PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

To lekarze i lekarze dentyści chcieli likwidacji stażu podyplomowego?

ms
21-10-2015, 13:32
To lekarze i lekarze dentyści chcieli likwidacji stażu podyplomowego? Kto chciał likwidacji stażu podyplomowego (foto: pixabay)
Tak przynajmniej wynika z argumentacji Anny Łukasik, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, która w liście do Macieja Hamankiewicza, prezesa NRL przedstawiła w jaki sposób doszło do zniesienia stażu podyplomowego.

Znaczna część środowiska medyków, wśród nich przede wszystkim lekarze dentyści, optuje za powrotem stażu podyplomowego, jako optymalnego sposobu uzyskiwania doświadczenia zawodowego u progu kariery zawodowej. Praktyczne nauczanie studentów ostatnich lat studiów na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym nie będzie efektywne, zważywszy m.in. na ułomności przyjętych w tym zakresie rozwiązań prawnych  – uważają protestujący.

Oficjalne stanowisko samorządu lekarskiego w tej przedstawił prezes NRL Maciej Hamankiewicz 13 sierpnia 2015 r. Znalazł się w nim postulat przywrócenia stażu podyplomowego, jako niezbędnego etapu w rozwoju zawodowym lekarzy i lekarzy dentystów, umożliwiającego praktyczną naukę zawodu we właściwych ramach organizacyjnych oraz prawnych.

Wiceminister Anna Łukasik przypomniała, że w procedowaniu zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty uczestniczyło wiele podmiotów, przedstawicieli środowisk naukowych, akademickich, organizacji studenckich. To te środowiska właśnie przedstawiały szereg argumentów przemawiających za zlikwidowaniem stażu podyplomowego.

Wiceminister Anna Łukasik przekonywała, że urzędnicy, likwidując staż podyplomowy korzystali z „różnego rodzaju dostępnych materiałów, dokumentów, opracowań, opinii i analiz, w tym niewątpliwie również zapoznano się ze zbiorczymi ocenami stażu podyplomowego, dokonanymi przez okręgowe rady lekarskie”.

Efekt jest taki, że staż podyplomowy został zastąpiony poprzez praktyczne nauczanie studentów ostatnich lat studiów na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym. I nic w tym względzie – pomimo protestów – się nie zmieni.

Przypomnijmy, że Naczelna Rada Lekarska nigdy uchylenia obowiązku stażu podyplomowego nie chciała. Przez lata wskazywała na korzyści z tej formy edukacji, jednak Ministerstwo Zdrowia staż zlikwidowało. Na XII Krajowym Zjeździe Lekarzy (20-22 marca) delegaci uchwałą zmobilizowali NRL do podjęcia działań, mających na celu przywrócenie stażu podyplomowego w uprzedniej formie.

- Wymóg szkolenia stażystów i program stażu był niezbędnym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności uzyskanych w trakcie studiów. Staż podyplomowy, jako pierwszy etap doskonalenia zawodowego, dawał również możliwość absolwentowi uczelni medycznej oceny własnych uzdolnień i właściwe ukierunkowanie zainteresowań zawodowych, w celu wybrania dziedziny medycyny lub stomatologii, w której będzie realizował dalszą drogę zawodową, a także pozwalał na poznanie praktycznych zasad etyki zawodowej w relacji mistrz - uczeń - przekonywał samorząd lekarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   Maciej Hamankiewicz   staż podyplomowy   edukacja   Kariera  

POLECAMY W SERWISACH