PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Technik dentystyczny: choroba zawodowa a renta na stałe

ms
03-04-2017, 11:20
Technik dentystyczny: choroba zawodowa a renta na stałe Technik dentystyczny ze stałą rentą (foto: pixabay)
ZUS: częściowa niezdolność do pracy występuje, nie pozostaje jednak w związku z chorobą zawodową. Technik dentystyczny zaskarżył tę decyzję do sądu.

Stanowisko Sanepidu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził u technika dentystycznego chorobę zawodową - alergiczne kontaktowe zapalenie skóry rąk (wymienioną pod poz. 18 pkt 1 wykazu chorób zawodowych, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych - Dz. U. Nr 105, poz. 869). U mężczyzny rozpoznano znacznym stopień niepełnosprawności.

Stanowisko lekarza orzecznika
Lekarz orzecznik ZUS rozpoznał u ubezpieczonego: niedowład czterokończynowy wiotki , polineuropatię uwarunkowaną genetycznie, zawroty głowy nieukładowe, zawodowe alergiczne kontaktowe zapalenie skóry rąk, zmiany zwyrodnieniowo – dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego z przewlekłym zespołem bólowym, nadciśnienie tętnicze wyrównane, zaburzenia adaptacyjne. Lekarz orzecznik ZUS stwierdził, że ubezpieczony jest częściowo niezdolny do pracy. Lekarz orzecznik wskazał jednak, że częściowa niezdolność do pracy nie pozostaje w związku z chorobą zawodową.

Stanowisko komisji lekarskiej ZUS
W związku ze zgłoszonym, sprzeciwem technika dentystycznego, sprawa  została skierowana do komisji lekarskiej ZUS, która stwierdziła, że ubezpieczony jest częściowo niezdolny do pracy z ogólnego stanu zdrowia, a następstwa choroby zawodowej uzasadniają przeciwskazania stanowiskowe, ale nie są podstawą do ustalenia długotrwałej niezdolności do pracy.

Stanowisko sądu
Technik dentystyczny wywalczył w sądzie prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, ale tylko na dwa lata.

Technik dentystyczny odwołał się od tego wyroku.

Sąd Okręgowy w Łodzi 28 lutego 2017 r. (sygn. akt VIII U 3066/14) ostatecznie wydał wyrok po myśli technika dentystycznego.

Choroba zawodowa bezsporna
U wnioskodawcy rozpoznano chorobę zawodową – alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Choroba rozwinęła się w wyniku narażenia zawodowego na: chrom, nikiel, kobalt i związki akrylowe. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną, która przebiega z okresowymi zaostrzeniami i remisjami.

Stanowisko biegłego
Całkowita eliminacja kontaktu z substancjami alergizującymi jest mało prawdopodobna, ponieważ znajdują się one w przedmiotach codziennego użytku np.: sztućcach, guzikach, garbowanych skórach. W związku z faktem iż, występująca u wnioskodawcy choroba, dotyczy skóry rąk, a mężczyzna wykonuje prace manualne, to stosowanie rękawiczek i maseczek nie stanowi pełnego zabezpieczenia przed substancjami alergizującymi.

Istota sporu
W rozpoznawanej sprawie nie ulegało wątpliwości, że wnioskodawca jest osobą częściowo niezdolną do pracy, a istota sporu sprowadziła się do rozstrzygnięcia czy niezdolność ta pozostaje w związku z chorobą zawodową.

SŁOWA KLUCZOWE
choroba zawodowa   technik dentystyczny  

POLECAMY W SERWISACH