PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Taryfa świadczeń w ocenie Konfederacji Lewiatan

ms
20-04-2016, 11:44
Taryfa świadczeń w ocenie Konfederacji Lewiatan Konfederacja Lewiatan o konsultacjach wycen procedur z AOTMiT (foto: freeimages)
Konfederacja Lewiatan chce, żeby stanowiska Rady do spraw Taryfikacji, wydawane z ramienia AOTMiT, obligatoryjnie konsultowane były z organizacjami świadczeniodawców.

Część projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, dotyczy określania taryf świadczeń i rekomendacji wydawanych przez AOTMiT.

- Przejęcie przez ministra zdrowia obowiązku, związanego z określeniem taryfy świadczeń, należy uznać za właściwy – oświadczyła Konfederacja Lewiatan. - To właśnie minister zdrowia, odpowiadając za politykę zdrowotną, powinien opracowywać ostateczne dokumenty stanowiące podstawę kontraktowania świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych i ma narzędzia prawne do ich wdrażania – ocenia KL.

Konfederacja uważa jednak, że proponowana procedura powinna wskazywać na konieczność realizowania konsultacji z partnerami społecznymi, do których recenzenci zaliczają:
- konsultantów krajowych;
- przedstawicieli ogólnopolskich towarzystw naukowych;
- przedstawicieli reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców.

Konsultacje w sprawie taryfy powinny być także prowadzone z:
- przedstawicielami organizacji społecznych działających na rzecz praw pacjentów;
- innymi podmiotami lub osobami, których udział w konsultacjach jest istotny w procesie ustalania taryfy świadczeń.

KL postuluje również wydłużenie terminu na zgłaszanie uwag do raportu w sprawie ustalenia taryfy świadczeń (z 7 do 21 dni). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH