PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tajemnica lekarska, nie używaj jej nawet wobec oskarżeń ze strony pacjenta

ms
13-03-2014, 10:32
Tajemnica lekarska, nie używaj jej nawet wobec oskarżeń ze strony pacjenta Tajemnica lekarska, nie używaj jej nawet wobec oskarżeń ze strony pacjenta (foto: Fotolia)
Okazuje się, że tajemnica lekarska jest wartością, z której pacjent może skorzystać wówczas, gdy pozwie lekarza dentystę do sądu. Nawet w takich okolicznościach medyk nie powinien wyjawiać stanu zdrowia pacjenta, który twierdzi, że był źle leczony.

Spór rozpoczął się zaraz po zakończeniu skomplikowanego leczenia. Dentystka, zanim wykonała usługę protetyczną, uprzedziła pacjenta o wysokim ryzyku pęknięcia korzenia zęba. Pomimo to uzyskała przyzwolenie na rozpoczęcie leczenia.

Zabieg wykonano. Pacjent z osiągniętego rezultatu nie był zadowolony - zażądał zwrotu pieniędzy i wystawienia rachunku. Dentystka nie chciała dostosować się do żądań roszczeniowego klienta, który ponoć przyznał, że często spiera się sądownie z oponentami, skutecznie walcząc o swoje prawa. Tak stało się i w tym przypadku.

W spór został zaangażowany Miejski Rzecznik Konsumentów w Lublinie, w końcu zaś także Sąd Okręgowy w Lublinie.
Rzecznik zażądał, aby dentystka wydała pacjentowi rachunek za usługę. Dentystka tłumaczyła się, że usługę protetyczną wykonała prawidłowo, zważywszy na warunki panujące w jamie ustnej pacjenta. W tym kontekście padły sformułowania o: zaniedbaniach higienicznych, brakach zębowych, zaburzeniu płaszczyzny protetycznej. Dentystka nazwała roszczeniowego pacjenta osobą „żyjącą ze skarg".

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie oskarżyciel zarzucił dentystce naruszenie tajemnicy lekarskiej, a przez to także jego dóbr osobistych. Pacjentowi nie podobało się także to, iż podczas przeprowadzania wywiadu chorobowego obecna była pomoc dentystyczna. Poszkodowany domagał się zadośćuczynienia w wysokości 10 tys. zł.

Sąd Rejonowy uznał, że działanie dentystki było uzasadnione, a wynikało ze skargi pacjenta do rzecznika, jednak po wniesieniu przez pacjenta apelacji, zmodyfikował wyrok.

Ostatecznie w ocenie sądu, do ujawnienia tajemnicy lekarskiej jednak doszło (na sali sądowej). Informowanie o stanie jamy ustnej pacjenta nie powinno stanowić elementu obrony, gdyż nie miało związku ze sprawą.

Sąd Okręgowy w Lublinie jednocześnie nie przyznał racji skarżącemu, który uważał, iż doszło do bezprawnego ujawnienia tajemnicy lekarskiej podczas przeprowadzania wywiadu chorobowego (w obecności pomocy dentystycznej). Tak, czy inaczej, oskarżona, korespondując z rzecznikiem, złamała tajemnicę lekarską przez co naruszyła dobro osobiste w postaci prywatności. Sąd przyznał zadośćuczynienie, ale w wysokości 1 tys. zł. Okolicznością łagodzącą stał się fakt, że dentystka była przez pacjenta zastraszana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   sąd   wyrok   tajemnica lekarska  

POLECAMY W SERWISACH