PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tajemnica lekarska lekceważona

ms
06-09-2016, 10:17
Tajemnica lekarska lekceważona Michał Grabiec, radca prawny (foto: archiwum)
Mecenas Michał Grabiec opisuje dla infoDENT24.pl przypadek jednej z pacjentek, która twierdzi, że doszło do naruszenia prawa do zachowania w tajemnicy informacji dotyczącej leczenia.

Chodziło o dosyć intymne i prywatne informacje, które bez żadnej racjonalnej przyczyny znalazły się w posiadaniu osób postronnych.

Okazało się, że osoby ze szpitala miejskiego w dużym mieście postanowiły przekazać informacje dotyczące leczenia władzom uczelni, na której kształci się pacjentka.

Michał Grabiec twierdzi, że nie zostały spełnione żadne ustawowe przesłanki, aby te informacje móc przekazać. Takiej zgody nie wyraziła pacjentka.

W żadnym wypadku nie chodziło też o przekazanie informacji w celu zapewnienia ciągłości leczenia (informacje trafiły do władz uczelni, a nie do lekarzy).

Okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej nie dopatrzył się naruszenia przepisów dotyczących obowiązku zachowania tajemnicy.

Pacjentka złożyła zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Rzecznik nie chciał przyjąć zażalenia, co skończyło się kolejnym zażaleniem.

Koniec końców okręgowy sąd lekarski uwzględnił obydwa zażalenia (na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego oraz na postanowienie o odmowie przyjęcia zażalenia).

Reprezentujący pacjentkę mecenas Michał Grabiec otrzymał postanowienie okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Sprawa jest w toku.

                          *** 

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH