• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tajemnica lekarska chroniona konstytucyjnie

ms
01-08-2014, 13:12
Tajemnica lekarska chroniona konstytucyjnie Maciej Hamankiewicz o tajemnicy lekarskiej w wyroku TK (foto: infoDENT24.pl)
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej poinformował w liście do lekarzy i lekarzy dentystów o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wydanym w sprawie ochrony tajemnicy lekarskiej. To tajemnica szczególnej wagi i nie powinna być naruszana w toku kontroli operacyjnych realizowanych przez służby mundurowe takie jak: policja, ABW, CBA, a także przez służby skarbowe.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 30 lipca 2014 r. uznał, że przepisy o kontroli operacyjnej, w zakresie dotyczącym osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy lekarskiej, są niezgodne z Konstytucją.

TK podkreślił szczególną wagę tajemnicy lekarskiej i wskazał, że ograniczenie tajemnicy lekarskiej w wyniku przepisów ustawowych - może naruszać konstytucyjne prawo do prywatności, wolność komunikacji i autonomię informacyjną jednostki.

TK przypomniał, że przy kontaktach z przedstawicielami zawodów zaufania publicznego (lekarz, adwokat) prawo do prywatności musi podlegać większej, intensywniejszej ochronie niż w innych sytuacjach. Tajemnica lekarska jest zapisana nie tylko w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ale też jest wartością konstytucyjnie chronioną. TK zaznaczył, że gdy kontrola dotyczy osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy lekarskiej ochrona przed ingerencją w prywatność musi być jeszcze intensywniejsza.

TK nie wykluczył wprawdzie możliwości prowadzenia kontroli operacyjnej wobec adwokatów czy lekarzy, uznał jednak, że warunki dopuszczalności prowadzenia kontroli operacyjnej wobec osób wykonujących te zawody muszą być szczególnie surowe. Mając na uwadze słuszne interesy pacjenta do zachowania w poufności informacji, którymi dzieli się z lekarzem, organy państwowe nie mogą uzyskiwać zbyt łatwego dostępu do tajemnicy lekarskiej.

TK wskazał, że modelowym rozwiązaniem chroniącym tajemnice zawodowe jest art. 180 § 2 kodeksu postępowania karnego, który przewiduje surowe przesłanki zwolnienia z tajemnicy lekarskiej, w tym konieczność uzasadnienia takiego zwolnienia dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH