PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczególne warunki pracy, a prawo do emerytury

ms
22-07-2014, 10:39
Szczególne warunki pracy, a prawo do emerytury ZUS czas pracy a emerytura
ZUS niechętnie przyznaje prawo do emerytury stomatologom zatrudnionym w szczególnych warunkach, o ile pracują dla kilku pracodawców. Inspektorzy ZUS uważają, że praca na jednym etacie jest cięższa niż praca na kilku!

Do Sądu Apelacyjnego w Lublinie trafiła sprawa w kwestii przyznania prawa do emerytury kobiecie - lekarce dentystce, która latami pracowała na kilku etatach, jednak u żadnego pracodawcy nie wykonywała obowiązków w pełnymi wymiarze czasu pracy. To wystarczyło, aby ZUS odmówił prawa do emerytury ze względu na wykonywanie obowiązków w szczególnych warunkach pracy. Sąd uznał, że stanowisko ZUS jest nieprawidłowe.

Dentystka zatrudniona była w jednej z wojewódzkich przychodni od 1 listopada 1991 r. do 31 grudnia 1998 r. w wymiarze 1/2 etatu, w innej od 1 lutego 1992 r. do 31 grudnia 1998 r. w wymiarze 1/3 etatu i w kolejnej od 2 stycznia 1985 r. do 31 grudnia 1998 r. w wymiarze 1/2 etatu. We wszystkich tych zakładach pracowała jako stomatolog.

ZUS nie przyznał dentystce emerytury jako osobie pracującej w szczególnych warunkach, gdyż w żadnym z tych zakładów ubezpieczona nie pracowała w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym ubezpieczona, będąc zatrudniona jako lekarz stomatolog, wykonywała jednocześnie funkcje kierownika przychodni, co oznaczała, iż na żadnym ze stanowisk nie pracowała stale i w pełnym wymiarze.

Sąd Okręgowy w Siedlcach zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawczyni prawo do emerytury od 1 stycznia 2013 r.

Sąd stwierdził, że w świetle dokumentów (świadectw pracy w warunkach szczególnych, akt osobowych oraz zeznań ubezpieczonej i świadków) dentystka w okresie od 1 listopada 1991 r. do 31 grudnia 1998 r. pracowała jako stomatolog u trzech pracodawców, a od 2 stycznia 1985 r. nawet u czterech. Łączny wymiar czasu pracy ubezpieczonej jako stomatologa wynosił okresowo w granicach dwóch etatów.

Zdaniem Sądu praca w szczególnych warunkach nie musi być wykonywana w jednym zakładzie pracy. Nie ma przeszkód, aby wymiar czasu pracy z poszczególnych zakładów sumować. W tej sytuacji nawet gdyby przyjąć, iż czynności administracyjne ubezpieczonej na stanowisku kierownika przychodni SP ZOZ nie pozwalały na zaliczenie tego czasu pracy jako zatrudnienia w warunkach szczególnych w pełnym wymiarze, to po dodaniu zatrudnienia u innych pracodawców, łączny wymiar pracy na stanowisku stomatologa w latach 1991 - 1998 będzie wynosił około 1,5 etatu. Dlatego też, zdaniem Sądu, cały okres pracy ubezpieczonej, tj. od 1 października 1991 r. do 3 grudnia 1998 r. należy zakwalifikować jako zatrudnienie w warunkach szczególnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
emerytura   sąd   ZUS   składki  

POLECAMY W SERWISACH