PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szalbierstwo, czyli co robić, kiedy pacjent odmawia zapłaty

11-10-2012, 04:38
Szalbierstwo, czyli co robić, kiedy pacjent odmawia zapłaty (źródło: sxc.hu)
Szalbierstwo, czyli co robić, kiedy pacjent odmawia zapłaty (źródło: sxc.hu)
Pacjent, który po wykonaniu zabiegu stomatologicznego ucieka bez zapłacenia za usługę, popełnia przewinienie z art. 121 kodeksu wykroczeń zwane szalbierstwem.

Według prawa, szalbiersto to naruszenie przepisów polegające na wyłudzeniu bez zamiaru uiszczenia należności świadczeń lub usług. Grozi za nie kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Sąd może orzec także obowiązek zapłaty równowartości wyłudzonego mienia. Pacjent odpowie jak za przestępstwo, na podstawie art. 286 kodeksu karnego, ale jedynie pod warunkiem, że uda się udowodnić, że od początku miał zamiar nie płacić i celowo wprowadził lekarza w błąd, wyłudzając nie tylko usługę, ale także materiały stomatologiczne. Na taki zamiar może wskazywać np. fakt posługiwania się przez pacjenta fałszywymi dokumentami.

Szalbierstwo obejmuje głównie wyłudzenie świadczenia płatnego od razu lub natychmiast po jego spełnieniu i dotyczy drobnej kwoty. Wykroczenie zazwyczaj polega na wyzyskaniu podstępnie wytworzonej nieświadomości pokrzywdzonego i dokonywane jest przez sprawcę będącego konsumentem, który przez przystąpienie zawarł umowę z pokrzywdzonym przedsiębiorcą. Powyższe cechy odróżniają szalbierstwo od przestępstwa oszustwa (art. 121 § 1. i 2. K.w.).

W każdej sytuacji, kiedy lekarz czy też właściciel gabinetu został poszkodowany, może on wystąpić do sądu z pozwem cywilnym przeciwko pacjentowi i jeżeli nie zobowiązał do tego wyrok procesu karnego, domagać się od niego rekompensaty za wykonaną usługę. Przy niewielkich stratach finansowych spowodowanych ucieczką pacjenta, proces może okazać się wysoce nieopłacalny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH