PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Styczeń kluczowy dla wynagrodzeń biegłych sądowych z zakresu medycyny?

31-12-2012, 06:00
Styczeń kluczowy dla biegłych sądowych z zakresu medycyny? (fot. sxc.hu)
Styczeń kluczowy dla biegłych sądowych z zakresu medycyny? (fot. sxc.hu)
Być może już w styczniu poznamy odpowiedź na pytanie, o ile wzrosną stawki za przygotowanie opinii przez biegłego sądowego z zakresu medycyny. Propozycje założeń są obecnie na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Do połowy stycznia założenia mają być przekazane stałemu Komitetowi Rady Ministrów. Czarnym scenariuszem będzie utrzymanie kwoty 25 złotych za godzinę pracy, zaproponowane w październiku 2012 r. przez ministra sprawiedliwości w projekcie ustawy o biegłych sądowych.

Resort sprawiedliwości chce zawrzeć w jednym akcie prawnym przepisy dotyczące biegłych sądowych. To trudne zadanie, czego dowodem są, trwające od kilku lat, próby uporządkowania tych zagadnień.

Zdaniem autorów projektu, najistotniejszym problemem związanym z funkcjonowaniem biegłych jest trudność w uzyskaniu  w krótkim czasie wartościowej opinii. Dotyczy to szczególnie trudnych, złożonych spraw.

Tymczasem, największym problemem biegłych, szczególnie orzekających w kwestiach medycznych, jest wynagrodzenie za pracę.

Planowana ustawa określa oczywiście także kwestie wynagrodzeń. Ogólne założenia mówią o tym, że wynagrodzenie biegłych sądowych w stawce podstawowej za godzinę pracy powinno wynosić około 25-100 zł, w zależności od opisanych kryteriów. Oznacza to zwiększenie wysokości wynagrodzeń od około 10 proc. dla najniższej stawki do około 50 proc. dla stawki najwyższej.

Im szczegółowiej czytamy ustawę, tym mniej optymistycznych wiadomości dla lekarzy. Zwiększenie wynagrodzenia do kwoty ok. 25 zł za godzinę pracy to ciągle za mało, aby rolą biegłego sądowego zainteresować najlepszych specjalistów z zakresu medycyny.

Co gorsza zasady wynagrodzenia biegłych sądowych z zakresu medycyny nie będą obliczane na podstawie stawki godzinowej, ale w oparciu o tzw. widełki wynagrodzenia. W przypadku biegłych z zakresu medycyny - wzrostowi nakładu pracy na wydanie opinii nie będzie towarzyszył należny wzrost wynagrodzenia.

Z zasadami tymi nie godzi się Naczelna Rada Lekarska, bo uważa, że są niesprawiedliwe dla lekarzy. Samorząd lekarski chce, żeby medycy byli wynagradzani tak samo jak pozostali biegli, o czym szerzej tutaj.

Trudno spodziewać się, aby wynagrodzenie proponowane w projekcie ustawy, mogło skusić biegłych sądowych stomatologów, na których w polskich sądach, z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Sprawiedliwości, w całym kraju jest ich tylko 26.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH