PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: zapowiada się nierówne traktowanie świadczeniodawców?

ms
22-02-2017, 12:05
Stomatologia: zapowiada się nierówne traktowanie świadczeniodawców? Krytyka zasad kontraktowania usług stomatologicznych (foto: pixabay)
Wszystko za sprawą projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które o ile weszłoby w życie, wprowadziłoby kryteria oceny ofert preferujących dużych przedsiębiorców – alarmuje Prezydium NRL.

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów zwrócił się do ministra zdrowia z apelem o niepodpisywanie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (leczenie stomatologiczne).

Prezydium NRL krytykuje w szczególności załącznik nr 7 do tego rozporządzenia, określający wykaz szczegółowych kryteriów wyboru ofert wraz z wyznaczającymi je warunkami oraz przypisaną im wartością punktową.

Przedstawiciele lekarzy dentystów wskazują przede wszystkim na preferowanie w projekcie rozporządzenia dużych przedsiębiorców, co narusza zasady równego traktowania podmiotów.

W ocenie Prezydium NRL nieuwzględnienie postulatów środowiska lekarzy dentystów i podpisanie rozporządzenia, w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Zdrowia, byłoby niekorzystne dla pacjentów i dla lekarzy dentystów. Trudności z wejściem do systemu mniejszych i nowych podmiotów mogą doprowadzić w konsekwencji do ograniczenia dostępności świadczeń stomatologicznych i wyboru lekarza dentysty.

NFZ jest zobowiązany zapewnić równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i prowadzić postępowanie w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji – przypomina w apelu Prezydium NRL. 

APEL Nr 3/17/P-VII

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
świadczenia gwarantowane   NRL   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH