• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia w szkole: realne, czy pobożne życzenia Ministerstwa Zdrowia

ms
19-04-2018, 22:12
Stomatologia w szkole: realne, czy pobożne życzenia Ministerstwa Zdrowia Kierownictwo MZ o opiece zdrowotnej nad uczniami (foto: MZ)
- Chcemy, aby każda szkoła miała możliwość zapewniania swoim podopiecznym dostępu do gabinetów stomatologicznych – czy na miejscu, czy do takich, z którymi mają umowę. Tam, gdzie jest daleko do jednego i drugiego, dojadą dentobusy - poinformował minister Łukasz Szumowski przybliżając założenia, skierowanego do konsultacji społecznych, projektu ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.

Do dentysty: w szkole, w otoczeniu szkoły, w dentobusie
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zapowiedziała, że ustawa umożliwi tworzenie gabinetów stomatologicznych w szkołach przez samorząd gminny lub samorząd powiatowy, które prowadzą szkoły. 

- W tym roku w budżecie państwa zostały przewidziane środki na doposażenie gabinetów stomatologicznych, które będą powstawały na terenie szkoły. Samorządy terytorialne, które prowadzą szkoły, będą mogły występować o te środki. Mamy nadzieję, że takie wnioski będą składane – wyjaśniła wiceminister zdrowia.
Opieka stomatologiczna ma być realizowana w gabinecie działającym na terenie szkoły (teraz działa kilkaset takich gabinetów - wyjaśnia MZ), ale także w gabinecie współpracującym ze szkołą oraz w dentobusie.

Uczeń w gabinecie stomatologicznym: kolejny obowiązek samorządu lokalnego 
- Nakładamy obowiązek na samorząd lokalny podpisania dokumentu, w którym zostaną określone zasady współpracy z podmiotem leczniczym działającym w otoczeniu szkoły. W takim porozumieniu powinno być określone na jakich zasadach ma się odbywać wizyta – wyjaśniła Szczurek-Żelazko. 

- Podpisanie porozumienia między szkołą a gabinetem stomatologicznym nie wyłącza indywidualnej wizyty rodzica z dzieckiem w tym gabinecie. Jeśli rodzice będą sobie tego życzyli. Będzie możliwość grupowego korzystania z gabinetu dentystycznego, chociażby w zakresie usług profilaktycznych czy przeglądów, oczywiście po uzyskaniu wcześniejszej zgody rodziców.

Udrażnianie dentobusów
16 dentobusów powinno wyjechać w teren w nowym roku szkolnym – zapowiedział minister zdrowia.
- Wyższy współczynnik rozliczania świadczeń udzielanych w dentobusach (1,3) sprawić ma, że oferta będzie bardziej atrakcyjna – poinformował Łukasz Szumowski.
Według ministra zdrowia każda szkoła, jeśli nie ma na swoim terenie gabinetu dentystycznego, powinna mieć możliwość zaprowadzenia podopiecznych do gabinetów stomatologicznych.

Zgody opiekunów wymagane
Przy czym żadne działania profilaktyczne, czy stomatologiczne nie będą się odbywały bez zgody rodziców. Jeśli dziecko nie jest pełnoletnie, zabieg czy świadczenie powinny być wykonane w obecności rodzica.

Odpowiedzialność pielęgniarek - duże kompetencje, a odpowiedzialność?
Pielęgniarka szkolna będzie musiała koordynować opiekę lekarską i dentystyczną nad dzieckiem. Projekt ustawy przewiduje, że opieka stomatologiczna i profilaktyczna jest sprawowana nad uczniami do ukończenia 19 roku życia.

Założenia projektu ustawy w dużym skrócie

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobus   stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH