PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: ramowy program zajęć praktycznych - tego nie może zabraknąć

ms
29-04-2017, 07:26
Stomatologia: ramowy program zajęć praktycznych - tego nie może zabraknąć O ramowym programie zajęć praktycznych (foto: pixabay)
Gdzie w projekcie ramowego programu zajęć praktycznych dla kierunku lekarsko-dentystycznego jest nauczanie z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej - pyta prezydium NRL i wytyka więcej uchybień w dokumencie przedstawionym do konsultacji przez Ministerstwo Zdrowia.

Program praktycznego nauczania powinien obejmować m.in. informacje o: specyfice pracowni RTG, wyposażeniu pracowni w sprzęt, technikach wykonywania zdjęć wewnątrzustnych, w tym tele-bocznych i pantomograficznych, zasadach interpretacji i opisywania zdjęć RTG, roli badań RTG w leczeniu endodontycznym, diagnostyce RTG w chorobach przyzębia – uważa prezydium NRL.

A co z technologiami cyfrowymi?
To nie jedyna uwaga do projektu ramowego programu. Prezydium NRL proponuje także uzupełnienie programu nauczania w zakresie protetyki stomatologicznej o wiedzę praktyczną związaną z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań i technologii cyfrowych takich jak m.in. zastosowanie skanera wewnątrzustnego zamiast tradycyjnego wycisku, zastosowanie drukarek 3D czy wirtualnego planowania zabiegów. Postuluje się także, aby do programu nauczania dodać informację o zasadach prowadzenia praktyki dentystycznej.

Samorząd lekarski zgłasza także, aby w ramowym programie zajęć dla kierunku lekarsko-dentystycznego uwzględnić umiejętność interpretacji wyników badań cytologicznych i histopatologicznych.

Program trudny do realizacji
Obawy samorządu budzi to, czy rzeczywiście wszystkie umiejętności wymienione w załącznikach do projektu rozporządzenia student będzie w stanie opanować w ramach praktycznego nauczania. Prezydium słusznie postuluje więc, aby w miarę możliwości wspierać ten etap kształcenia studentów i zapewniać warunki do realizacji procedur wymienionych w wykazach.

Czytaj także: Zajęcia praktyczne dla studentów stomatologii: propozycja ramowego programu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
studia stomatologiczne   NRL  

POLECAMY W SERWISACH