PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Stomatologia: nie każde zranienie ostrym narzędziem to wypadek przy pracy

ms
17-02-2017, 08:33
Stomatologia: nie każde zranienie ostrym narzędziem to wypadek przy pracy Każde zakłucie wypadkiem przy pracy?
Kontrolerzy PIP zarzucili kierownikowi podmiotu leczniczego uchybienia. Chodzi o obowiązek ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz o niesporządzenie dokumentacji powypadkowej a dotyczącej wypadków przy pracy pracowników, u których do zranień doszło. Czy słusznie?

Sytuację taką ocenia mecenas Arkadiusz Jóźwik. Oto jego analiza.

Argumentacja Państwowej Inspekcji Pracy była w skrócie taka, że każde zdarzenie związane z ekspozycją na czynniki biologiczne, wskutek zakłucia, zachlapania lub skaleczenia ostrymi narzędziami medycznymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych – jest wypadkiem przy pracy. 

Definicję wypadku przy pracy zawiera ustawa z 30 sierpnia 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Za wypadek, zgodnie z powyższa ustawą, uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. 

Uraz został zdefiniowany, jako uszkodzenie tkanek ciała lub narządów wskutek działania czynnika zewnętrznego (art. 2 pkt. 13 ww. ustawy). Łącząc obie definicje należy zdaniem PIP było przyjąć, że wypadkiem przy pracy może być nagłe zdarzenie, powodujące uszkodzenie tkanek ciała lub narządów, wskutek działania czynnika zewnętrznego. Skóra jest jednym z narządów ciała. Tkanki natomiast są elementami składowymi narządu.

Uszkodzenie skóry jest zatem uszkodzeniem narządu, które jednocześnie jest uszkodzeniem tkanek wchodzących w skład tego narządu. Zdaniem PIP zranienie ostrym narzędziem (np. igłą) jest zdarzeniem nagłym i jest naruszeniem ciągłości skóry – czyli jej uszkodzeniem.

Skoro tak, to podmiot leczniczy w każdym przypadku zranienia powinien przeprowadzić postępowanie powypadkowe, zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. Nr 105, poz. 870).

W konkluzji PIP podała, że nieprzeprowadzenie postępowania powypadkowego stanowiło naruszenie art. 234 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy  i § 7 ust. 1 ww. rozporządzenia Rady Ministrów.

Czy słusznie?
Czy każde zakłucie lub skaleczenie ostrym narzędziem stanowi wypadek przy pracy ?

Szczęśliwie, nie
Rozumowanie PIP, że wprowadzony przepisem § 10 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych - rejestr generuje obowiązek stosowania procedury powypadkowej określonej ustawą z 30 sierpnia 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a jednocześnie nieprzeprowadzenie (bezzwłocznie) postępowania przewidzianego dla wypadków przy pracy pozbawia pracownika uprawnień przyznanych tymi przepisami – nie jest trafne.

Możliwość komentowania została tymczasowo wyłączona.

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.