• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia kursy jak je opodatkować?

06-11-2012, 05:40
Stomatologia - szkolenia - VAT (foto: sxc.hu)
Stomatologia - szkolenia - VAT (foto: sxc.hu)
Stomatologia to także kursy, zjazdy, konferencje, sympozja w ramach kształcenia ustawicznego lekarzy dentystów czy takie przedsięwzięcia podlegają, czy nie podlegają VAT? 

Zapytała o to firma organizująca właśnie tego typu przedsięwzięcia.
Stomatologia system kształcenia ustawicznego
Okazuje się, że ważne jest jak firma szkoląca działa. Ta konkretna jest jednostką objętą systemem oświaty (w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie szkoleń lekarzy dentystów). W ramach działalności prowadzi podyplomowe szkolenia dla lekarzy dentystów w zakresie kształcenia:

- specjalizacyjnego,

- ustawicznego,

- doskonalącego.

Firma szkoląca została wpisana do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe ustawiczne lekarzy dentystów w zakresie: kursów medycznych, kongresów, zjazdów, konferencji i sympozjów.

Firma ta usługi szkoleniowe świadczy w ramach akredytacji (w rozumieniu przepisów o systemie oświaty). Żadne z tych usług nie były i nie są finansowane w całości ze środków publicznych (udział ten wynosił mniej niż 70 proc.).

Podyplomowe szkolenia dla lekarzy dentystów w zakresie kształcenia ustawicznego to szkolenia określone przepisami o kształceniu ustawicznym w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2004r. Nr 231, poz. 2326). Są to kursy, zjazdy, konferencje. Wydarzenia te prowadzone są według corocznie opracowywanego przez zarząd firmy programu i rejestrowane w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Wykładowcy i prowadzący zajęcia są dobierani spośród specjalistów z danej dziedziny.

Firma utrzymuje, że kursy, zjazdy, sympozja, konferencje, organizowane w ramach ustawicznego kształcenia, są niezbędne w dorobku lekarzy i lekarzy dentystów (z uwagi na konieczność zebrania określonej liczby punktów edukacyjnych w okresie rozliczeniowym, wynikającą z przepisów o obowiązku doskonalenia zawodowego). Każde takie wydarzenie rejestrowane jest w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Uczestnik tego typu wydarzeń otrzymuje certyfikat z przysługującą mu liczbą punktów edukacyjnych.
Stomatologia system kształcenia ustawicznego bez VAT
Firma oferująca tego typu szkolenia uważa, że przy ich organizowaniu korzystać może ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, ale dla pewności postawiła dyrektorowi Izby Skarbowej w Katowicach takie pytanie: jaką stawką VAT należy w takim przypadku opodatkować koszty kursów, zjazdów, sympozjów, konferencji kształcenia ustawicznego.

Firma zapytała, a dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odpowiedział. Organizowane w ramach kształcenia ustawicznego lekarzy dentystów kursy, zjazdy, konferencje, sympozja korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a cyt. ustawy o podatku od towarów i usług (IBPP1/443-279/12/AL). Odpowiedź tę dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach poparł rozbudowaną argumentacją, którą pomijamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   szkolenia   stomatologia   Podatki   Koszty   Szkolenie  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.