PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: konkursy czas zacząć - jest zarządzenie prezesa NFZ

ms
25-03-2017, 20:10
Stomatologia: konkursy czas zacząć - jest zarządzenie prezesa NFZ Konkursy ma świadczenia stomatologiczne tuż tuż
Krytykowane przez samorząd lekarzy i lekarzy dentystów zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na leczenie stomatologiczne, zostało opublikowane.

Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyły konkursy świadczeń w zakresie leczenia stomatologicznego.

Jeszcze na kilka godzin przed ukazaniem się dokumentu Leszek Dudziński, wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL w rozmowie z infoDENT24.pl argumentował, że projekt zarządzenia nie rozwiązuje najpilniejszych potrzeb w zakresie świadczeń stomatologicznych dostępnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Samorząd apelował o podjęcie przez urzędników dyskusji nad kontrowersyjnymi przepisami, bo takiej woli dotychczas nie było oraz o niepublikowanie zarządzenia do czasu wprowadzenia przemyślanych korekt.

Nic z tego. Zarządzenie jest. Co ciekawe, okazuje się, że „stanowi ono realizację wniosków środowiska medycznego w szczególności przedstawicieli Komisji Stomatologicznej  Naczelnej Rady Lekarskiej”.

Zmiany w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów obejmują m.in. wprowadzenie:
- współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń udzielanych dzieciom na 1,3;
- współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń udzielanych kobietom w ciąży i w okresie połogu 1,2;
- współczynnika 1,5 korygującego wycenę punktową świadczeń profilaktyki stomatologicznej określonych w załączniku nr 10 rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego;
- współczynnika 2,0 korygujący wycenę niektórych świadczeń udzielanych przez lekarza specjalisty periodontologa oraz  w trakcie specjalizacji z periodontologii;
- podwyższonej wyceny punktowej świadczenia „wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego”  na 50 punktów.

Treść zarządzenia została dostosowana do zmienionej treści rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wprowadzającej dodatkowo oceniany czas pracy lekarza jako pięć razy w tygodniu po 6 godzin, w tym dwa razy do godz. 18, oraz dodatkowy zakres: świadczenia periodontologii.

Konkursy czas zacząć.

Treść zarządzenia

SŁOWA KLUCZOWE
świadczenia gwarantowane   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH