PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: fałszywe pytania w Sejmie

ms
05-04-2017, 10:47
Stomatologia: fałszywe pytania w Sejmie W Sejmie o rezydenturach dentystów (źródło: Google Maps)
Praktyczny brak rezydentur dla lekarzy dentystów w wiosennym rozdaniu 2017 r. bulwersuje także posłów, którzy stawiają pytania, ale czy te właściwe?

Sytuacja zaniepokoiła także posła Arkadiusza Marchewkę, który po pierwsze przypomina, że z zestawienia przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia, a dotyczącego liczby miejsc na specjalizacje lekarskie wynika, że w postępowaniu kwalifikacyjnym, odbywającym się w marcu 2017 r., na cały kraj uruchomione zostały jedynie dwa miejsca specjalizacyjne dla lekarzy dentystów - po jednym w dziedzinie stomatologii dziecięcej w województwie małopolskim i mazowieckim.

Po drugie poseł słusznie zauważa, że taka sytuacja nie zaspokaja nawet obecnych potrzeb w tym zakresie, nie mówiąc o ich ewentualnym zwiększeniu z powodu otwarcia gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Po trzecie poseł powołuje się na stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 24 lutego, w którym czytamy m.in., że samorządowcy zgłaszają  stanowczy sprzeciw wobec małej liczby przyznanych rezydentur dla lekarzy dentystów. W ocenie samorządu lekarskiego taką sytuację należy uznać za niedopuszczalną.

Po czwarte poseł Arkadiusz Marchewka stawia ministrowi zdrowia dwa pytania.

Dlaczego liczba przyznanych rezydentur dla stomatologów jest taka mała i co jest tego przyczyną?

Ministerstwo Zdrowia już odpowiadało na to pytanie. Nie sądzimy, że MZ coś nowego wniesie do dyskusji na temat rezydentur. Przypomnijmy tylko, iż wątkiem wcześniejszej odpowiedzi był fakt, że przy zwiększonej liczbie rezydentur, duża ich część nie była wykorzystana. Próba udrożnienia rezydentur nie powiodła się zatem z winy samych lekarzy, którzy nie chcą się szkolić w dziedzinach określonych przez rząd jako priorytetowe.  Taka sytuacja dotyczy także stomatologii.

Drugie pytanie brzmi: W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia zamierza działać na rzecz zwiększenia liczby stomatologów w Polsce?

To pytanie znamionuje brak znajomości rzeczy, bo lekarzy dentystów jest aż nadto, jak twierdzą sami zainteresowani. Nie ma natomiast pieniędzy, dzięki którym pacjenci mogliby się u nich leczyć. Okrojone kontrakty z pewnością nie załatwiają potrzeb, niezależnie od tego jak długa kolejka dentystów ustawiałaby się do ich realizacji. Takiej kolejki zresztą nie będzie, bo wycena procedur jest tak mizerna, że coraz mniejsza grupa dentystów widzi sens borykania się z nienaturalnie niskim kosztami realizacji świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH