PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatolog w kwalifikowaniu do uprawiania sportu

en
07-10-2016, 10:27
Stomatolog w kwalifikowaniu do uprawiania sportu Poradnie medycyny sportowej odpowiadają za kwalifikacje do uprawiania sportu (fot. pixabay)
Świętokrzyski OW NFZ wyjaśnia niejasności na temat procedur wstępnej kwalifikacji do uprawiania sportu. Brak znajomości przepisów sprawia, że pacjenci mają trudności korzystając ze świadczeń w poradniach medycyny sportowej.

ŚOW NFZ przypomina, że to poradnia medycyny sportowej, a nie POZ wykonuje badania i konsultacje specjalistyczne odpowiednie dla tego rodzaju kwalifikacji. W przypadku kwalifikacji do uprawiania sportu (wg zał. nr 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej) w grę wchodzą świadczenia oznaczone kodem:  
- 5.05.00.0000051 - wstępna kompleksowa kwalifikacja do uprawiania sportu,
- 5.05.00.0000052 - kompleksowa kwalifikacja do dalszego (po 12 miesiącach) uprawiania sportu,
- 5.05.00.0000085 - okresowa kompleksowa kwalifikacja do dalszego uprawiania sportu.

Orzeczenie lekarskie o zdolności lub niezdolności do uprawiania danego sportu wydaje lekarz, który przeprowadził badania. Dotyczy to dzieci i młodzieży przed 21. rokiem życia oraz zawodników w wieku 21-23 lat.

W kategorii ogólnych badań lekarskich potrzebnych do wydania takiego orzeczenia jest także przegląd stomatologiczny.

NFZ przypomina, że zanim świadczenia w zakresie medycyny sportowej nie zostaną udzielone, nie należy odsyłać pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by wykonali badania.

Lekarz POZ zobowiązany jest wyłącznie do wystawienia skierowania do poradni dla pacjentów pierwszorazowych. Dotyczy to tylko wstępnej kwalifikacji do uprawiania sportu. Kolejne badania niezbędne do dalszego uprawiania sportu nie wymagają dostarczenia przez pacjenta nowego skierowania, jeżeli od ostatniej kwalifikacji nie upłynęło więcej niż dwa lata. 

Więcej: nfz-kielce.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   świadczenia stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH