PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Staż podyplomowy - reaktywacja

RZ/ms
05-10-2016, 10:57
Staż podyplomowy - reaktywacja W Sejmie o stażu podyplomowym (foto: Fotolia/PTWP)
Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, którego głównym celem jest przywrócenie stażu podyplomowego jako niezbędnego etapu rozwoju zawodowego lekarzy.

Zgodnie z projektem, młodzi lekarze, lekarze dentyści będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna (lekarza specjalisty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat).

Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie.

Nie dojdzie zatem do sytuacji, w której pierwsi studenci bez stażu podyplomowego mieli opuścić uczelnie w 2018 r. W ich przypadku staż podyplomowy miał być zastąpiony dwusemestralnym praktycznym nauczaniem w dziedzinach klinicznych, realizowanym w trakcie ostatniego roku studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Zdaniem poprzedniego kierownictwa resortu zdrowia, likwidacja stażu miała przyczynić się do przyspieszenia kształcenia lekarzy i szybszego wejście na rynek pracy kolejnych roczników absolwentów medycyny. To miało być receptą na braki kadrowe w ochronie zdrowia.

Nowe kierownictwo resortu zdrowia, argumentując przywrócenie stażu, podkreślało, że ma na względzie dobro pacjentów i lepsze przygotowanie do zawodu młodych lekarzy. Staż - w opinii Ministerstwa Zdrowia -  ale też większości ekspertów, pozwala najlepiej sprawdzić praktyczne umiejętności uzyskane w czasie studiów.

Więcej: Rynek Zdrowia

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
staże podyplomowe  

POLECAMY W SERWISACH